کارشناس رسمی دادگستری -رشته راه وساختمان

چگونه یک اتصال زمین استاندارد با جواب دهی مطلوب اجرا کنیم

 

درنزدیکی تابلو انشعابات معروف به تابلو کنتوری  چاهی حفر می کنیم تا به نم و رطوبت طبیعی برسیم. درشهر ها وروستاها  استان چهار محال و بختیاری  معمولاًدر عمق 3-6 متری به نم طبیعی میرسیم   دهانه چاه بین.6تا.8  متر کافی است. بعد از حفر چاه حدود 90 کیلوگرم بنتونیت که یک نوع خاک جهت کاهش مقاومت زمین میباشد و آب از آن عبور نمی کند را کف چاه می ریزیم.

تا بعد ازآب دادن به  چاه، رطوبت در آن باقی بماند سپس یک صفحۀ 50در50 سانتی متری مسی با ضخامت نیم سانتی متر که سیم مسی بدون روکش با مقطع35 میلی متر مربع را به اندازه  (10*10*10)سانتی متر به وسط آن جوش داده شده، در وسط و کف چاه به صورت تیغه ای قرار می دهیم. (خوابیده نباشد) بعد اطراف صفحۀ مسی را یک لایه به ضخامت15 سانتی متر زغال ریز می ریزیم و بعد یک لایۀ15 سانتی متری نمک روی زغال ها و اطراف صفحه مسی می ریزیم. به همین ترتیب دوباره نمک و بعد زغال می ریزیم، تا 10 لایه. مجموعاً 5لایه نمک و 5 لایه زغال نیاز داریم که یک در میان روی هم اطراف صفحۀ مسی قرار می گیرد. .

یک لوله پلی اتیلن یا پولیکا فشار قوی 63 راهم از سر چاه تا کف چاه کنار سیم ارت قرار می دهیم. روی لوله را از بالا تا پایین، توسط دریل سوراخ های متعددی ایجاد می کنیم و کف لوله را می بندیم. چون می خواهیم هنگام آبیاری چاه، وقتی داخل لوله آب می ریزیم همۀ آب آن از کفش خارج نشود و لوله پر آب شود واز طریق روزنه ها ی لوله کل  چاه  آبیاری شود حال روی نمک و زغال و اطراف سیم و لوله را با خاک سرندی نرم ویا خاک باغی پر میکنیم سر سیم رابا کابلشو 35 کابلشو میکنیم و   به طرف تابلوی انشعابات (کنتوری)میبریم و به شینه اتصال زمین

و در صورتی که از زیر 2 اهم بودن مقاومت اتصال زمین اطمینان داریم آنرا به شینه نول نیز وصل میکنیم همه ساله به علت آنکه سیم نول به عناوین مختلف در شبکه های فشار ضعیف  توزیع برق قطع میگردد اکثر وسایل الکتریکی موجود در منزل دچار حادثه میگردد با این کار یعنی وصل اتصال زمین زیر 2 اهم به شینه نول دیگر این اتفاق برای وسایل الکتریکی ما نخواهد افتاد و این حسن بسیار بزرگی است سپس  سر لوله را هم باید آزاد بگذاریم و نپوشانیم تا در آینده هر گاه خواستیم چاه را آبیاری کنیم، به آن دسترسی داشته باشیم. چون مقاومت چاه زمین طبق استاندارد باید زیر 2 اهم باشد. و بعد از مد تی که رطوبت چاه کم شد، مقاومت چاه زیاد می شود و با آبیاری مقاومتش را کم

می کنیم تا مورد تأیید ناظر قرار گیردو وسایل الکتریکی ما دچار حادثه نگردد.

 http://harooni-m.persianblog.ir

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

مطالب عمومی و تخصصی دودکش

 

یکی از مهمترین مباحث در بازرسی لوله کشی گاز ، دودکش می باشد ، مشکلاتی از قبیل : استفاده از دودکش های با قطر پائین ، استفاده از دودکش های لب به لب ، عدم کاربرد اصول صحیح در دودبند کردن دودکش ها ، عبور دودکش از دیوار حمام و یا اتاق خواب و ... از جمله مواردی هستند که مجریان و ناظران گاز با آن دست و پنجه نرم کرده و با توجه به عدم حضور دائم مهندسان ناظر گاز در فرایند ساخت و همچنین عدم وجود نظارت بر مراحل ساخت و نصب دودکش توسط مهندسان ناظر ساختمان  ، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی توسط مالک ، خطرات جبران ناپذیری ایجاد خواهد شد . در این قسمت به صورت خلاصه نکات اساسی در دودکش ها چه آنهائی که از کتب موجود استخراج شده اند و چه مواردی که بصورت تجربی کسب شده اند ذکر می گردد .امیدواریم مجریان و بازرسین عزیز نیز مطالب خودشان را در جهت تکمیل این مبحث بیان نمایند :

منابع :۱-  کتب مبحث ۱۷ و ۱۴

        ۲-  کتاب راهنمای طراحی ، اجراو بازرسی تاسیسات لوله کشی و  تجهیزات گاز طبیعی ساختمانها

          ۳- تجربیات شخصی و مباحثات گروهی

          ۴- نظر اساتید بدون ذکر نام

۱- حداقل قطر دودکش ۱۰ سانتی متر می باشد .بدیهی است که قطر واقعی بیشتر ، متناسب با وسیله گاز سوز بایستی محاسبه گردد .

۲- در صورتيكه امكان نصب دودكش وجود نداشته باشد ، بايد شير مصرف در محل ديگري كه نصب دودكش امكان پذير است انتقال يابد .

۱-۳ - حداكثر طول لوله رابط دودكش ۴۵/۰ متر براي هر اينچ قطر لوله رابط مي باشد ، در صورت بزرگتر بودن بايد با افزايش قطر و يا ارتفاع كل دودكش ظرفيت مورد نظر را تامين كرد . ( يعني براي يك دودكش قطر 10سانتی متر ( حدودا  4 اينچ ) ، طول لوله رابط حدكثر ۸/۱متر مي باشد .

۲-۳ -  طول قسمت افقي لوله رابط حداكثر 75 درصد طول قسمت قائم دودكش بالاتر از نقطه  اتصال رابط باشد .اگر دودكش عایق شود طول قسمت افقي ممكن است به 100 درصد طول قائم برسد .  ولي هيچگاه نبايد اين طول از 4.5 متر بيشتر باشد . در قسمت افقي لوله رابط نبايد بيشتر از دو زانوئي 45 درجه و يا يك زانوئي 90 درجه بكار برده شود  .

۴- قطر لوله هاي رابط  بايد مساوي و يا بزرگتر از دهانه خروجي كلاهك تعديل باشد .

۵- براي انتخاب قطر دستگاه دودكش در مناطق مرتفع ، ظرفيت حرارتي در سطح دريا ملاك مي باشد .

۶- حداقل قطر دودكش شومينه 15 سانتي متر مي باشد .  ( قطر 15 سانتی متر ، مساحتي برابر 176.625 سانتي متر مربع دارد كه براي حالتي كه از دودكش هاي آزبستي مستطيل استفاده مي شود ابعاد آن با توجه به اين مساحت محاسبه می گردد )

۷- با توجه به امكان نفوذ گازهي سمي CO از درزهاي دودكش آجري شومينه به ساختمان ، در شومينه از دودكش آجري استفاده نگردد .

۸- دودكش شومينه بايد بدون درز بوده و مستقيما تا بالاي بام ( بدون استفاده از زانوهاي متعدد ) ادامه داشته و حتي الامكان داراي  كلاهل H باشد .

۹- حداقل قطر دودكش پكيج و آبگرمكن ديواري 15 سانتي متر مي باشد .قطر واقعي بيشتر بر اساس مصرف بايد محاسبه گردد .

۱۰- حداقل قطر دودكش مشعل شوفاژ براي كمترين مصرف20 سانتي متر مي باشد. قطر واقعي بيشتر بر اساس مصرف بايد محاسبه گردد .

۱۱- حداكثر طول افقي دودكش در موترخانه يك متر مي باشد .

۱۲- شيب لوله رابط دودكش  يك سانتيمتر در هر 30 سانتي متر طول افقي دودكش به سمت بالا مي باشد .

۱۳- شيب لوله رابط دودكش  يك سانتيمتر در هر 30 سانتي متر طول افقي دودكش به سمت بالا مي باشد . ( طبق كتاب مبحث 14 ، حداقل 2 درصد )

۱۴- لوله هاي سيماني  دودكش ( فرضا موتورخانه و... ) در صورتيكه از اتاق خواب و حمام عبور نكند ، اجباري به عبور از داخل داكت ندارند ، در صورتيكه در مجاور چاه آسانسور باشند اگر فنجاني باشند و با خاك نسوز و سيمان سياه پر شوند ( دودبند شوند ) اجباري براي اين مسئله ندارند ولي در صورتيكه  امكان دارد در داخل يك داكت قرار بگيرند بهتر است ولي اجباري نيست . ولی هنگام عبور از کنار حمام بایستی با تیغه ۱۰ سانتی از تیغه حمام جدا گردد .

۱۵- زير دودكش قائم يك اتصال تخليه تقطير بخار آب پيش بيني گردد .

۱۶- دهانه دودكش قائم يا رابط آن كه به دستگاه با سوخت مايع يا گاز متصل است ، بايد حداقل برابر دهانه خروجي دستگاه باشد . (قطر لوله رابط حداقل به اندازه قطر خروجي دستگاه و يا كلاهك تعادل آن باشد ) .

۱۷- لوله رابط دودكش در همان فضائي نصب شود كه دستگاه در آن قرار دارد . و با بست و تكيه گاه به اجزاء ساختمان ثابت و مهار گردد .

۱۸-  اگر لوله رابط از ديوار و يا تيغه ضروري باشد ، سطح خارجي آن با مصالح سوختني 45 سانتي متر باشد .اگر ديوار يا تيغه از مصالح سوختني باشد ، بايد تا فاصله 45 سانتي متر از لوله رابط ، اطراف آن با مواد نسوختني پر گردد .

۱۹- تمام لوله رابط باید در برابر ضربات فیزیکی محافظت شود و قابل دسترسی باشد تا بازرسی ، تمیز کاری و تعمیرات آن به آسانی صورت گیرد .

 ۲۰- دودکش قائم فلزی با دمای پائین

۱-۲۰- دودکش قائم فلزی باید از ورق فولادی سیاه ساخته شود .

۲-۲۰- اتصال قطعات دودکش ممکن است از نوع پیچ و مهره ای ، میخ پرچ یا اتصال جوشی باشد .

۳-۲۰- ضخامت ورق فولادی دودکش قائم فلزی مطابق با سطح مقطع آن و بر اساس ارقام استاندارد مندرج در کتاب انتخاب گردد .

۴-۲۰- دهانه خروجي دودكش بايد دست كم يك متراز بالاترين نقطه اي از بام كه از آن خارج مي شود بالاتر باشد .اين دهانه بايد از هر نقطه اي با شعاع 3 متر از دودكش ( این شعاع در مبحث ۱۷ حداقل یک متر قید شده ولی در کتابهای تکمیلی دیگر سه متر قید شده است ، ولی مبنای اصلی همان مبحث ۱۷ می باشد )، حداقل 60 سانتي متر بالاتر باشد .

۵-۲۰- دودكش قائم فلزي در داخل ساختمان در داخل داكت با ديوارهائي دست كم يك ساعت مقاومت در برابر آتش قرار مي گيرد . سطح خارجي آن از همه طرف 30 سانت فاصله با سطح داخلي داكت جهت بازديد داشته باشد . در انتهاي پائين دودكش فلزي دريچه بازديد جهت تميز كردن ادواري آن پيش بيني گردد .

۶-۲۰- اگر دودکش قائم فلزی از بام ساختمان ، ساخته شده از مصالح سوختنی عبور کند ، باید در محل عبور یک غلاف فولادی گالوانیزه و مقاوم در برابر خوردگی نصب شود که دست کم ۲۰ سانتیمتر بالاتر از بام و ۲۰ سانتی متر پائین تر از آن ادامه یابد .فاصله سطح خارجی دودکش از غلاف دست کم باید ۱۵ سانتی متر باشد .

۷-۲۰- می توان به جای غلاف ، اطراف دودکش را دست کم تا فاصله ۴۵ سانتی متری از مواد سوختنی خالی کرد و پس از نصب دودکش این فاصله را با مواد و مصالح نسوختنی پر کرد . 

۸-۲۰- فاصله دودكش قائم فلزي از اطراف

 

فاصله سطح خارجي دودكش قائم فلزي در طبقه اي كه به دستگاه با سوخت مایع یا گاز وصل مي شود

فاصله دودكش قائم فلزي در خارج ساختمان با اجزای ساختمان

 

45 سانتي متر

15 سانتي متر

با مصالح و مواد سوختني

10 سانتي متر

10 سانتي متر

با مصالح و مواد نسوختني

 

60 سانتي متر
مگر اينكه سطح خارجي دودكش عايق شده باشد .

با در و پنجره و محل عبور اشخاص

 ۲۱- دودکش قائم ساختمانی

۱-۲۱- دودكش قائم ساختماني  روي پايه اي از مصالح ساختماني به مقاومت 3 ساعت در برابر آتش قرار گيرد .پايه از اجزاء ساختمان جدا و بار وزن دودكش به زمين منتقل گردد . همچنين در تراز سطح طبقه اي كه دستگاه در آن قرار دارد و نيز در عبور از كف هر طبقه از ساختمان با بست هاي افقي به اسكلت ساختمان متصل گردد .

۲-۲۱- اگر دودكش قائم ساختماني از سقف عبور كند در فاصله 15 سانتي متر بالا و پائين تر محل عبور نبايد شكل و اندازه آن تغييركند .

۳-۲۱- در انتهاي پائين دودكش قائم ساختماني  بايد دريچه بازديد پيش بيني شود كه دست كم 30 سانتي متر پائين تراز اتصال لوله رابط دودكش به آن باشد . اين دريچه بايد گازبند باشد .

۲۲- عبور دودكش از ديوار حمام :  عبور دودكش از ديوار حمام اصولا ممنوع است ولي در حالتهاي خاص با شرايط ذيل بلامانع است : سوال از اساتيد در تاريخ سوم تير ماه هشتاد و هفت :

الف- استاد ف... : دودكش بايد  با يك تيغه 10 سانتي از ديوار حمام جدا گردد .
ب- استاد مهندس گ... : دودكش بايد  كاملا دودبند شده باشد و با يك تيغه 5 سانتي از ديوار حمام جدا گردد .
ج- آقاي مهندس ا... : عبور از ديوار حمام ممنوع است و حتي المكان محل انشعاب جابجا گردد ، ولي  با استفاده از تيغه  مانعي ندارد .
نتيجه : در واقع در داخل حمام به خاطر شرايط مرطوب بودن ، در صورت نفوذ دود و گاز CO  به داخل حمام تركيب بسيار خطرناك و كشنده ايجاد مي گردد . بنابراين بايستي دودكش در داخل حمام بطور كامل از محيط حمام جدا گردد كه اين كار مي تواند به وسيله يك تيغه حداقل ده سانتی سیمان (  تیغه ده سانتی آجر و سیمان ) و يا يك  داكت و همچنین دودبند کردن کامل محل درز دودکش ها صورت پذيرد .

۲۳- روش دودبند کردن دودکش ها 

البته استفاده از دودکش لب به لب کلا ممنوع است ، ولی همانطور که مستحضرید اکثر دودکش های قطر پائین (استوانه ای ۱۰ و ۱۵ سانتی متر و مستطیل حدود ۱۲*۱۵ ) بصورت لب به لب می باشد که در تمامی ساختمانها از آنها استفاده می نمایند و چاره ای جز تائید آن با شرط دودبند کردن کامل محل درز ، وجود ندارد :

الف ) تنظیم دقیق دودکش ها روی هم

ب ) پوشاندن محل درز با استفاده از مخلوط خاک نسوز و سیمان سیاه

ج ) استفاده از توری مرغی و پوشاندن آن با سیمان

توجه ۱ : سطح مقطع لوله های دودکش را به هر شکلی می توان ساخت مشروط بر اینکه اولا سطح مقطع موثر آن برابر با سطح مقطع لوله دایره ای شکلش باشد که جایگزین آن شده است و ثانیا کوچکترین بعد داخلی آن از ۵ سانتی متر کمتر نباشد .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

عبور دودکش بخاری ، آبگرمکن و موتورخانه از کنار کانال کولر

با سلام و تشکر از همه همکاران که در بحث فوق شرکت کردند ، می توان اینگونه بیان کرد که عبور دودکش بخاری ، آبگرمکن و دودکش موتورخانه از کنار کانال کولر با رعایت موارد ذیل بلامانع است :

۱- رعایت فاصله حدودا ۱۰ سانتی متر از کانال .

۲- استفاده از بوشن برای اتصال قطعات دودکش علی الخصوص برای دودکش آبگرمکن دیواری و دودکش موتورخانه .

۳- در صورتی که دودکش ها ( برای قطر پائین ) به صورت لب به لب قرار می گیرند * به صورت کامل باید دودبند شوند ، مثل کلیه فعالیتهائی که انجام می دهیم : اول با خاک نسوز و سیمان محل قرار لبه ها دودبند شده و سپس حداقل ۲۰ سانت بالا و ۲۰ سانت پائین محل اتصال با پیچیدن توری مرغی ریز به دور آن و ترکیب سیمان و گچ به طور کامل دودبند و محکم گردیده تا در اثر زلزله احتمالی نیز بندها جدا نگردند .

۴- استفاده از پشم شیشه برای عایق کردن دودکش خصوصا در خصوص دودکشهای آبگرمکن و موتورخانه .

۵- با توجه به اینکه شاید دودکش در یک فضای آزاد قرار گیرد ، استحکام و پایداری آن و همچنین تثبیت آن به اطراف مورد بررسی و انجام قرار گیرد .

* طبق مبحث ۱۷ استفاده از دودکش ها به صورت لب به لب ممنوع می باشد ولی همانطور که همه دوستان مطلع هستند در ۹۵ درصدموارد ، دودکشهای قطر ۱۰ به صورت لب به لب ، توسط مالکین استفاده شده و تنها کاری که از دست ما بر می آید یادآوری و اجرای صحیح دودبند کردن دودکشهاست .

http://gas-piping.blogfa.com/cat-59.aspx

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

عبورلوله از اماكن مختلف

 

۱- حمام: عبوراز كف خواب و ديورار خواب ممنوع است - در مواقع اضطراربراي عبور لوله از حمام ، با فاصله 5 تا 10سانت از سقف ،  ضمن عدم وجود هيچگونه خم و يا جوش با انجام دو بار عايق كاري و عبور از لوله پلي اتيلن فشار قوي بدون درز ( 6بار ) و دوسايز بالاتر ، به طوريكه لوله پلي اتيلن از هر طرف 5 تا 10 سانت از ديوار حمام خارج شود مجاز است .

۲- آشپزخانه: از كف خواب به صورت روكار ممنوع است ولي در شرايط اضطرار با 5 سانت يا بيشتر  فاصله از كف و دوبار عايق مشكلي ندارد - ديوار خواب هم مشكلي ندارد - سوراخ كردن كف آشپزخانه و عبور لوله از آن ممنوع مي باشد.

۳- توالت : كف خواب ممنوع - ديوار خواب فقط با عبور از غلاف پلي اتيلن مشابه حمام مجازاست - از سقف مشكلي ندارد .

۴- انباري : اگر خشك باشد نياز به عايق كاري ندارد - اگر ضربه پذير باشد ضمن انجام عايقكاري ( انباري خشك يكبار و براي انباري مرطوب دو بار عایقکاری ) از غلاف فلزي با دو سايز بالاترعبور كند .

۵- پاسيو : به خاطر تعرق زياد در كف و سقف ( وجود گلدان - دريچه حمام...) فقط لوله از ديوارها با انجام عايقكاري مجاز می باشد - در صورت اضطرار عبور از كف با فاصله 5 سانت از كف ( مثل آشپزخانه ) با دو بار عايقكاري .

۶- نورگير : اگر سقف پوشيده باشد و تعرق كند حكم پاسيو را دارد -اگر تنگ باشد و آدم رو نباشد ، مجاز نيست -اگر عادي بود يكبار عايق شده و سرلوله به هوای آزاد راه داشته باشد .(اگر مرطوب باشد دوبار عايق شود) -لوله ها از كنار پنجره حمام عبور نكند ( به خاطر تعرق و احتمال نشت در حمام )

۷- زير زمين : حتما جواز مسكوني بودن آن كنترل شود - وسايل مجاز متناسب با فضای زیرزمین : بخاري -پلوپز-اجاق گاز و در صورت وجود تهويه مناسب، آبگرمكن زميني و در صورت وجود فرضا يك متر پنجره به حياط  آبگرمكن ديواري ( نديم بهتر است ) هم مي توان داد - اگر هوا كافي نباشد براي همه موارد تصميم با ناظر است ) - دريچه تهویه آیفونی هم در نظر بگيريم .

۸- پشت بام : از روي ديوار پشت بام به خاطر ضربه پذيري ، رطوبت و گرما و همچنین داخل خرپشته ممنوع است - انشعاب پلوپز از ديوار جان پناه ، آنطرف خرپشته  مشكلي ندارد .

۹- اتاق خواب : شومينه ، بخاري تشعشعي و روشنائي ممنوع است . سوراخ كردن اتاق خواب ممنوع است - در صورت وجود حمام در آن ، بخاري ممنوع است ( مگر در شرايطي كه اتاق بالاي 15 متر باشد و تهويه هم داشته باشد و خود حمام نيز چداگانه دارای تهويه باشد )

۱۰- سقف كاذب شيرواني : لوله گاز حتما عايق شود -ضربه پذيري نباشد - به هواي آزاد راه داشته باشد .

۱۱- سقف كاذب حمام : عبور لوله گاز از سقف كاذب حمام ممنوع مي باشد .

۱۲- كمد ديواري : با توجه به وجود ضربه پذيري از غلاف فلزي با دو سايز بالاتر استفاده گردد - حتي الامكان از بالا رد شود .

۱۳- كابينت : لوله عايق شود -از داخل يا پشت كابينت عبور كند -لوله از بالا و پائين كابينت با رعايت فاصله از شعله و آب چگان عبور كند.

۱۴- موتورخانه : كف خواب با 5 سانت بالاتر از كف - ضربه پذير نباشد - فقط انشعاب مشعل داده مي شود .

توجه۱ : انشعاب مشعل از لوله اصلي مي باشد .

۱۵- حياط  بدون ماشين و باغچه بدون درخت: ايجاد كانال سيماني 40 سانتي با عرض30 سانت- 10 سانت زيرين خاك نرم ، قراردادن لوله عايق شده در مركز كانال ، 10 سانت بعدي روي لوله خاك نرم ، قرار دادن نوار زرد يا موزائيك ، مابقي خاك معمولي  و كف سازي .

۱۶- حياط  سواري رو و يا پاركينگ: حفر گودال 70 سانتي ( تا يك متري )، 15 سانت زيرين خاك نرم ، قراردادن لوله دو بار عايق شده ، 15 سانت بعدي روي لوله خاك نرم ، قرار دادن نوار زرد ، مابقي خاك معمولي .

۱۷- حياط  كاميون رو : حفر گودال 1.5 متري ( در بعضی کتابها عمق گودال  يك متري قید شده است ) ، 15 سانت زيرين خاك نرم ، قراردادن لوله  دو بار عايق شده، 15 سانت بعدي روي لوله خاك نرم ، قرار دادن نوار زرد ، مابقي خاك معمولي .

توجه۲ : در مواقعي كه نمي خواهند عمق زياد شود از دال بتني  و قرار دادن سنگ و يا درپوش روي آن استفاده مي شود .

۱۸- باغچه درختي : حتي الامكان به خاطر وجود ريشه و احتمال آسیب دیدن لوله یا پوشش آن بوسیله ریشه درخت عبور نکندبهتر است  ، در صورت اضطرار بايد از دال بتني استفاده شود . ايجاد كانال سيماني 40 سانتي با عرض30 سانت- 10 سانت زيرين خاك نرم ، قراردادن لوله عايق شده در مركز كانال ، 10 سانت بعدي روي لوله خاك نرم ، قرار دادن نوار زرد يا موزائيك ، مابقي خاك معمولي  و كف سازي . 

توجه۳ - اگر لوله گاز با سایر لوله ها در یک کانال مشترکی قرار می گیرند که نمی توان آنرا با ماسه پر نمود ، باید دارای تهویه بوده و به هوای آزاد مرتبط باشد .در صورتیکه روی کانال پوشانده می شود باید در هر ۴ الی ۵ متر دریچه ای مشبک به منظور خروج گاز نشت شده احتمالی پیش بینی گردد .

 http://gas-piping.blogfa.com/cat-4.aspx

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

پرسش وپاسخ/شرکت گاز شیراز

پرسش : با سلام.ظرفیت حرارتی دستگاههای گاز سوز را مثل بخاری و غیره میخواستم بدانم.

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : جدول مصارف تقريبي گاز دستگاههاي گازسوز در صفحه 34 كتاب مبحث 17 مقررات ملي ساختمان قيد گرديده است .

پرسش : با سلام و تشکر 1- دلیل غیر مجاز بودن استفاده از لوله های 5 لایه در سیستم لوله کشی گاز چیست ؟ 2- مشخصات لوله های پلی اتیلن مجاز در سیستم گاز رسانی چیست؟ با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - استاندارد نبودن براي گازرساني 2 - لوله هاي پلي اتيلن مجاز براي گاز رساني با فشار 2 تا 60 بايستي طبق استاندارد IGS-M-PL-014-1(2  باشد .

پرسش : با سلام در خصوص ثبت نام جهت ازمون مجری تجربی گواهینامه لوله کشی گاز درجه 3 از فنی حرفه ای کفایت میکند .یا درجه دو لازم هست

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : جهطبق شيوه نامه اجرائي دفتر گاز درجه 1 يا درجه 2 لازم دارد ، درجه 3 مورد قبول نيست .  

    پرسش : با سلام و آرزوی بهروزی آیا قوانین مشخصی در مورد نحوه نصب و فاصله افقی و قایم دودکش پکیج ها با دودکش دو جداره از بازشوها و تجهیزات تهویه وجود دارد؟ با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : بلي ، براي هر شركت سازنده دستگاه استاندارد ابعاد و دستورالعمل مربوط به دستگاه خودش را در كاتالوگهاي مربوطه  قيد كرده اند .  

پرسش : با سلام- لطفا شر ایط و مدارک تغییر پایه از 3به 2 را بر ای مجریان تجربی اعلام فرماید.

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : مدارك لازم جهت تغيير ژايه از 3 به 2 مجريان تجربي به شرح زير ميباشد   1 - مهارت درجه يك فني و حرفه اي    2 - سابقه كار بيش از هشت سال  

پرسش : سلام.ناظرین عالی در طی جلسات مطرح نمودند که در ساختمان های تک واحدی نصب قفلی در بیرون ملک جهت قطع گاز مشترک توسط شرکت گاز در شرایط خاص مقدور باشد آیا این دلیل اولیت دارد یا اینکه اگر شخصی این شیر قفلی را یک لحظه بسته و باز نماید و تمام شعله های ساختمان خاموش شده و گاز شروع به نشتی میکنند؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : بلي در ساختمانهاي تك واحدشيرقفلي 4/1پوند بر اينچ مربع در بيرون ملك نصب ميشود .

پرسش : با سلام با تشکر از سایت خوبتون. 1-میخواستم بدونم برای عبور لوله گاز از سقف(بردن لوله به طبقه فوقانی) می بایست از غلاف فلزی استفاده کرد. 2-آیا استفاده از دو زانو پشت سر هم یا بیشتر در دودکش مجاز می باشد.

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - نياز به فلزي بودن نميباشد .  2 - استفاده از زانوها در دودكش افت زيادي ايجاد مينمايد مخصوصا پشت سر هم كه گرفتگي و مشكلات ديگري نيز بوجود ميآورد .

پرسش : با عرض سلام و خسته نباشید آیا در خصوص عبور لوله گاز با اجر ای غلاف فلزی از خیز پله منع قانونی وجود دارد- با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : اجراي غلاف فلزي در خيز پله الزامي نميباشد ( چنانچه سنگ پله با لوله فاصله داشته باشد ) و در صورت نياز به عبور از خيز پله منع قانوني ندارد .

پرسش : با سلام.لطفا درخصوص مجاز یا غیرمجاز بودن عبور لوله با غلاف فلزی در خیز پله از نظر مبحث 17توضیح بفرماید -با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : عبور لوله در خيز پله در صورتيكه از راه مناسبتري وجود نداشته باشد بلامانع است . استفاده از غلاف فلزي نيز منوط به عمق لوله نسبت به پله در خيز ميباشد درصورتيكه تحت فشار فيزيكي قرار گيرد بايستي استفاده گردد .

پرسش : سلام.در بازرسی نهایی که ساختمان کامل شده و انتهای داکت مخصوص دودکش بسته شده ولی مطمن هستیم که فضای اطراف دودکشها در داخل داکت خالی است را چه باید کرد؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : مردود است . بايستي به طريقي اطراف دودكش داخل داكت پر شود تا دودكش ها دودبند نشوند بهرحال مسئوليت هر مهندس ناظري و مجري ميباشد و يا چنانچه دودكش ها بصورت فنجاني باشند و محكم داخل داكت ويژه قرار گرفته باشند بايستي انتهاي آن به فضاي آزاد راه داشته باشد .

پرسش : با سلام لطفا به 3 سوال بنده پاسخ دهید     1- در صورتکه انشعاب بخاری به گونه ای باشد که بخاری زیر پنجره قرار گیرد آیا قابل تایید است؟ 2- در صورتیکه انشعاب بخاری بر روی یک دیوار و لوله دودکش بر روی دیوار مجاور به ان نصب شود و فاصله افقی دودکش از انشعاب کمتر از 1.5 متر باشد آیا قابل تایید است؟ 3- در صورتیکه دودکش بخاری ساختمان یک طبقه در پشت بام کنار ساختمان 3 طبقه قرار گیرد ولی یک متر از آن فاصله داشته باشد آیا قابل تایید است؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - چنانچه طبق جدول 17-7-1  صفحه 62 كتاب مبحث 17 اجرا گردد قابل تائيد است . 2 - با رعايت استانداردهاي مبحث 17 بلامانع است .   پرسش : با سلام: 1- در منزلی که یک آشپزخانه وجود دارد اگر مجری فضای دیگری را به عنوان آشپزخانه کثیف معرفی کند و در آنجا انشعاب اجاق گاز و اب گرمکن بگبرد و در این فضا لوله کشی اب و فاضلاب وجود نداشته باشد و شباهتی هم به محیط آشپزخانه نداشته باشد تکلیف چیست؟(در راهنمای فنی ذکر شده که نیازی به کنترل وجود لوله کشی آب و فاضلاب نیست) 2- در قسمت قبل اگر این منزل آشپزخانه نداشته باشد و تا کنون پخت و پز در فضای حیات خلوت انجام میشده (خانه های روستایی) تکلیف چیست؟ 3- اجرای بخاری در آشپزخانه ممنوع است؟ 4-در مورد اجرای آب گرمکنهای متعدد(مثلا 3 تا) در یک منزل آیا محدودیت وجود دارد؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - چنانچه شرايط آشپزخانه كثيف را داشته باشد ( تامين هوا و ايمني ) قابل اجرا است . 2 - فضاي مناسب اگر چه در حياط خلوت و داراي سرپوش و به طريقي كه كوران باد شعله را خاموش نكند قابل قبول است . 3 - ضمن توجه به شرايط ايمني و به طور كلي نصب بخاري در آشپزخانه ممنوع نميباشد . 4 - نصب بيش از يك آبگرمكن در يك منزل ( احتمالا به دليل فاصله زياد بين مصرف كننده ها ) و با توجه به رعايت ايمني ها ممنوع نميباشد .

پرسش : باسلام لطفاً راهنمایی فرمائید ، در مناطقی از شهر شیراز که لوله کشی گاز وجود ندارد متقاضیانی هستند که خواهان استفاده از کپسول گاز ( بوتان ) یا طراحی و ساخت مخازن نگهداری این سوخت می باشند . اصول طراحی و اجرا و نظارت و روند اداری به چه صورت می باشد باتشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : استاندارد و مسئوليت هاي مربوط به مبحث 17 و دفتر كنترل و نظارت گاز در باره گاز طبيعي شهري ميباشد و شامل كپسول گاز نميشود .

پرسش : با سلام جهت دودکش یک بویلر در اتاقک تاسیسات واقع در زیر زمین یک ساختمان اداری 4 طبقه با مصرف 18 متر مکعب در ساعت از چه نوع دودکش ( مصالح ) و با چه ابعادی میتوان استفاده نمود؟ آیا کانال فلزی عایق بندی شده نیز میتواند مورد قبول باشد؟ با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : قطر دودكش بستگي به ميزان مصرف مشعل و ارتفاع دارد . دودكش فلزي عايق بندي و نصب محكم طبق شرايط مبحث 17 بلامانع است .

پرسش : سلام آیا قرار گرفتن شیر قطع کن گاز ،درون واحد مسکونی و بلافاصله بعد از درب ورودیِ واحد مجاز است؟ (توضیح اینکه ملک مورد نظر 2 طبقه و 2 واحد است و در زمان بازرسی دوم ،با جابجایی درب ورودی واحد توسط مالکِ ساختمان ،شیر قطع کن درون واحد قرار گرفته است) با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : به صورت كلي طبق مبحث 17 شير قطع كن گاز خارج از واحد ميباشد . جهت حالت خاص ذكر شده و تبادل نظر به نظارت عالي مراجعه فرمائيد .

پرسش : طبق مبحث 14 دودكش با مصالح ساختماني شامل معبر دود با جنس سيمان به ضخامت 16mm و پوشش مصالح سيماني 20cm ميباشد . طبق مبحث 17 دودكش در داكت ويژه دودكش به نحوي ميتواند اجرا شود كه داكت تامين هوا داشته باشد . اجراي لوله هود و دودكشها در يك داكت مشترك بدون پوشش مصالح اطراف معبر دود صحيح است ؟ ( به نظر اينجانب و دلايل فوق خير . يا بايد داكت جدا كشيد و يا لوله دودكشها در مصالح مدفون شود )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : نظر جنابعالي صحيح ميباشد .

پرسش : 1- قرارداد بين مالك و مجري چرا به صورت يك حالت كامل و قابل استناد نيست ؟ 2- موارد وجود ميلگرد در درون دودكش بعضا پس از رد شدن توسط همكاران ديگر تائيد ميشود . راه كار چيست ؟ 3- تكليف علمك هاي كوتاه تر حد استاندارد وجود و نصب شده در مسكن هاي مهر صدرا چه ميشود ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - در مورد قرارداد دفتر پيگير موضوع ميباشد .  2 - وجود ميلگرد درون دودكش و يا هر چيز ديگري كه سبب بسته شدن مجراي دودكش دودكش ميشود ممنوع اسن . 3 - از شركت گاز منطقه صدرا كسب تكليف گردد.

پرسش : 1- لطفا دريچه تامين هوا جهت وحدت رويه به عنوان يك بند مستند به مهندسين ابلاغ گردد . 2- آيا بهتر نيست در آينده نزديك پكيج در تراس نصب گردد ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : در مصوبات نظارت عاليه در مورد نحوه تامين هوا ، ابعاد دريچه ، محل نصب آن توضيحات آورده شده است . لطفا مراجعه فرمايد . در  مورد نصب پكيج در تراس ها بزودي نظارت عاليه مصوباتي ارائه خواهد نمود.

پرسش : در محلهايي كه گاز شهري وجود ندارد و بالطبع علمك هم وجود ندارد و محل علمك هم معلوم نيست ، چه بايد كرد ؟ آيا ميتوان لوله كشي آنها را تائيد كرد ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : در محل هائي كه شبكه گاز اجرا نشده است نبايستي لوله كشي انجام شود . ولي اگر شركت گاز كتبا اعلام نمايد كه تا يكسال آينده شبكه گاز آن محل اجرا و تست خواهد شد علمك نصب ميگردد . ميتوان بازرسي گاز آن ناحيه را فعال نمود ولي بهر حال تغير محل علمك بايستي انجام شده باشد تا امكان تائيد سيستم لوله كشي فراهم شود .

پرسش : اگر طبق مبحث 17 نظارت انجام گيرد ولي بعدا مشكلي پيش بيايد مسئوليت آن با كيست ، آيا ناظر درگير ميشود يا خير ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : گزارش كارشناسان دادگستري و يا كارشناسان ماده 27 نظام مهندسي ، كارشناس ماده 187 قوه قضائيه را تعيين مي نمايند .

پرسش : آيا بهتر نيست نقشه لوله كشي گاز شهرستانها قبل از بازديد ناظر به دفتر شيراز ارسال گردد و بعد از تائيد آن نوبت بازديد گرفته شود ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : هرگونه لوله كشي گاز بايستي ابتدا نقشه هاي آن تائيد و سپس مجوز اجرا داشته باشد . لذا دفتر در پي تدبيري است كه كليه نقشه ها در شهرستانها قبل از اجرا و بازرسي تائيد شده باشند . كه بزودي انشاء اله فعال خواهد شد .

پرسش : اگر قسمتي بسيار كمي از اجراي كار با نقشه تفاوت داشته باشد آيا ميتوان كار را تائيد كرد ؟ ( مثلا زاويه اجرا 45 درجه باشد ولي در نقشه 90 درجه باشد و در قسمي از كار تغييرات كمي حاصل شده باشد )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : هر گونه تغيير در سيستم لوله كشي گاز بايستي در نقشه ديده شود و نقشه نهائي نقشه حين اجرا بايد باشد .

پرسش : 1- آیا انشعاب گاز بخاری در کارگاه های فنی و حرفه ای که متریال های آتشزا در کارگاه ها وجود ندارد امکانپذیر است ؟ و همچنین داخل کلاسهای تئوری مراکز فوق ذکر ؟ 2- آیا دورچینی دودکشهای روی پشت بام با استفاده از مصالح ساختمانی که به دلایلی ارتفاع آنها بیش از یک متر است الزامیست یا خیر ؟ در صورتی که از رابط فلزی نیز استفاده شده باشد . 3- آیا تغییرات جزئی که در حین اجرا بوجود آمده و د ر نقشه موجود نمیباشد و دیده نشده است نیاز به ارائه نقشه اصلاحیه دارد یا خیر ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - ممنوع است مگر آنكه هواي لازم از خارج تامين گردد ( با نظر مشاور فني و رعايت مسائل ايمني )  2 - بهر حال بايستي از استحكام دودكش جهت افتادن و يا شكسته شدن اطمينان حاصل شود ( دور چيني راه حل مناسبي نميباشد ) 3 - بله نقشه بايستي دقيقا طبق اجرا باشد )

پرسش : در رابطه با اتفاع نصب آبگرمکن دیواری و زمینی و ارتفاع نصب شیر آبگرمکن های دیواری و زمینی اتفاق نظری نیست . چون محل نصب دستگاه گاز سوز مشخص نیست . مخصوصا آبگرمکن های زمینی که گاه محل زیر آن تا ارتفاع آبگرمکن دیواری بالا می آید . لطفا راهنمایی بفرمائید .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : ارتفاع نصب شيرهاي مصرف دستگاههاي گازسوز اعم از بخاري ، آبگرمكن ديواري و مخزني در مقررات مبحث هفدهم وجود دارد . لذا بايستي مهندسين بازرسي گاز حتما در هنگام بازرسي موارد را كنترل و رعايت نمايند .

پرسش : با توجه به سلیقه ای بودن محل قرارگیری آبگرمکن ، خصوصا نوع زمینی آن و عدم پرداخت در مبحث 17 به محل ایمن برای آن و خصوصا اینکه در صورتی که مجری آبگرمکن را د محلی نا امن و در مسیر عبور و مرور قرار دهد ، نمیتوان به تفاهم نامه ای استناد کرد ، خواهشمند است در کمیته تاظرین عالی مواردی را در مورد محل قرارگیری آبگرمکن در محل امن تصویب نمائید تا بتوان در بازرسیها به /ان استناد کرد .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : اگر موارد خاصي داريد كه ابگرمكن نصب شده و نتوانستيد تصميم گيري نمائيد اعلام تا بررسي شود .

پرسش : در آپارتمانهای بیش از 5 طبقه در حال حاضر برای طبقات 1 و 2 و 3 تائید نهایی صورت پذیرد یا نه ؟ چه کار باید کرد ؟ ما گفته ایم که پکیج فن دار استفاده شود ک قدرت پرتاب داشته باشد . برای بخاری که نمونه فن دار آن در بازار نیست چه باید کرد ؟ 2- در مورد عدم چرخش کنتور با توجه به اینکه مامور شرکت گاز کنتور را میبندد ، چرا اینقدر تاکید روی نظارت داشته باشیم ؟ چرا یک نمونه اجرایی کنتور را در دفتر گاز قرار نمیدهید تا همه مجریان یکسان اجرا کنند و در صورت بروز مشکل با مجری آن برخورد کرد ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - در مورد دودكش ارتفاع بيشتر از 15 متر بزودي بررسي و اظهارنظر ميگردد . 2 - نمونه اجرائي در دفتر گاز گذاشته شده است و طبق درخواست شركت گاز ، لوله كشي بايستي به طريقي باشد كه كنتوربند بدون نياز به اصلاحات كنتور را نصب نمايد .

پرسش : آیا از یک بیرون رفت جهت 2 یا 3 واحد مسکونی مستقل میتوان انشعاب گرفت ؟ ( منظور واحدهای آپارتمانی نیست ). در صورت پاسخ مثبت ، محل نصب شیر قفلی هر واحد را مشخص فرمائید .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : از هر ساختمان فقط يك بيرون رفت مجاز به نصب به علمك ميباشد . ( در صورت هاي استثنائي به نظارت عالي مراجعه گردد ) محل نصب شيرقفلي نيز به مصوبه نظارت عالي مراجعه گردد .

پرسش : در یک مجتمع چند واحدی که دارای چندین نقطه مصرف ( دورترین ) میباشد ، آیا از دورترین نقطه مصرف یک واحد برای کلیه واحدها استفاده میکنیم ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : طبق مصوبات نظارت عاليه عمل شود . براي هر واحد ميتوان دورترين نقطه آنرا جداگانه بررسي و محاسبات را انجام داد .

پرسش : 1- در خصوص بخاریهای بدون دودکش در مغازه ها مصوبه ای داریم یا نه ؟ ( لطفا توضیح دهید ) 2- در خصوص دودکش نانواییها و نوع عایق آنها توضیح دهید . 3- اجرای لوله کشی گاز به صورت 45 درجه در صورتیکه با استفاده از زانوی 45 درجه فابریک انجام شود مورد تائید است یا خیر ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : بلي داريم . جهت اخذ پاسخ سوال 1 و 2 به مصوبات نظارت عاليه مراجعه شود . در مورد سوال سوم ، اگر زانوي 45 درجه اصل گازي وجود داشته باشد بلامانع است ( برش زانو 90 درجه و تبديل به زانوي 45 درجه مجاز نيست )

پرسش : جهت یک مغازه تجاری مثلا غذای بیرون بر : 1- آیا محدودیتی در نصب ( تعداد ) شعله داریم یا نه ؟ 2- آیا زیر بنا تاثیری دارد یا نه ؟ 3- معمولا ایت شعله ها کاتالوگ خاصی ندارد و طبق کتاب حداقل مصرف پلوپز تجاری یا اجاق گاز تجاری 2/5 الی 4 میباشد ، ولی مالک یا مجری میگویند مصرف کمتر است . نظر شما چیست و چه باید کرد ؟ ( تامین هوا از فضای خارج صورت میگیرد )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : در يك مغازه غذاي بيرون بر : 1 - فضاي محل نصب وسيله گاز بعلاوه فضاي مورد نياز اطراف آن با توجه به كاربري وسيله گازسوز ( ايمني ) جمعا بايستي مد نظر قرار داد تا تعداد وسايل گاز قابل نصب مشخص باشد . 2 - با توجه به زير بناي تجاري و فضاي مورد نياز جهت نصب يكدستگاه وسيله گازسوز ، تعداد قابل نصب مشخص ميشود .(همچنين تامين هوا ) 3 - ميزان مصرف وسايل گرماسوز تجاري اعمم از بخاري تجاري و پلوپز تجاري در كتاب مقررات مبحث هفدهم وجود دارد . ( از كاتالوگ دستگاه كه توسط مجري ارائه ميشود هم ميتوان جهت انتخاب مصرف انتخاب شود ) 4 - طبق مقررات مبحث هفدهم چاپ 1387 ، تامين هواي احتراق بايستي از فضاي آزاد انجام شود .

پرسش : برای ساختمانهای با زیر بنای کمتر از 60 متر مربع که دارای اتاقی فاقد پنجره میباشند چند انشعاب بخاری مجاز مباشد ؟لطفا توضیح دهید . ( چون یک بخاری در سالن کافی میباشد )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : ترجيحا بخاري داده نشود . پرسش : لطفا نظر نظارت عالیه در مورد تخلیه دود دودکشهای آبگرمکن های room seal در نورگیر آپارتمانها را اعلام فرمائید .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : نصب آبگرمكن مورد بحث با رعايت دستورالعمل نظارت عالي بلامانع است .

پرسش : در مورد تفکیک کنتور آیا کنتورهای قدیمی هم باید طبق شرایط کنتورهای جدید اجرا شوند ؟ ( غیر قابل چرخش بودن کنتور )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : در هر حال عدم چرخشي بودن هر كنتور جزو انتظارات شركت ملي گاز ميباشد از دفتر كنترل و نظارت گاز و بالطبع از مهندس بازرس ميباشد .  

پرسش : آیا نصب شیر قطع کن جداگانه برای قسمت دوبلکس واحدهای مسکونی لازم است یا خیر ؟ ( در صورتی که در مصوبات نظارت عالیه ارتفاع 5/1 +_ از تراز کنتور را ملزم به نصب شیر قطع کن کرده است )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : در صورتي كه راه ورود قسمت دوبلكس مجزا نباشد و صرفا از داخل سالن راه دارد نياز به اجراي شير فرعي نميباشد ، ولي در صورتيكه راه ورود اين قسمت از قسمت پائين مجزا باشد و از پائين راهي به آن ندارد ، نصب شير قطع الزامي است . ( اين موضوع ربطي به مصوبه ارتفاع 5/1 متري از تراز كنتور ندارد )

پرسش : 1-به چه دلیل نزدیک بودن روشنایی به دیوار مجاور ممنوع است ؟ 2- چرا در بعضی از شهرستانها عدم تست بیرون رفت عرف شده است ؟ 3- در آپارتمانهایی که فاقد پارکینگ هستند ( طبقه همکف تجاری میباشد ) ارتفاع نجاز کنتور قابل اجرا نمیباشد ؟ ( درب به ساختمان )

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - بر فراز بندهاي مقررات مبحث هفدهم داراي ابهاماتي است كه از دفتر تدوين مقررات استعلام شده ولي پاسخي داده نشده است . ولي در هر حال تا شفاف سازي اين ابهامات ما ملزم به رعايت بند مقررات ملي ساختمان ميباشيم . 2 - طبق مقررات مبحث هفدهم ، تست نشتي و مقاومت براي تمامي لوله كشي هاي گاز ( از سر علمك تا آخرين مصرف كننده ) الزامي است . اگر شهرستاني زعايت نمينمايد اعلام تا رسيدگي شود . 3 - هر مورد خاصي كه وجود دارد اعلام تا ضمن بازديد از محل ، راهكار ارائه شود .

پرسش : 1- آیا برای ساختمانهای عمومی ، پکیج و GC میتواند در آبدارخانه که در فضای راهروهای اتاقها قرار دارد نصب گردد ؟ 2- درب های هوا بند تا چه اندازه درزبند هستند ؟ مثلا اگر نوار لاستیکی نداشته باشند هوا بند محسوب نمیشوند ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - نصب پكيج و GC در آبدارخانه با رعايت ايمني و تامين هوا و دودكش بلامانع است . 2 - اگر نوار لاستيك برداشته شود تا حدودي از درزبند خارج شده و درزبند محسوب نميشود .

پرسش : لطفا جهت بالا یردن اطمینان در خصوص مدت زمان تحت فشار بودن لوله کشی ها ( 30 psi یا 10 psi ) لطفا آن قسمت از نقشه که در آن مالک در خصوص تحت فشار بودن سیستم لوله کشی ملک خود را ، تائید مینماید را فعال کنید .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : تعهد مالك و يا پذيرش مصنوعي توسط مالك هيچ چيزي از مسئوليت مجري مهندس بازرسي گاز نمي كاهد . به منظور اطمينان بيشتر مهندس بازرس گاز از عدم وجود نشتي در سيستم لوله كشي ، نظارت عاليه پيشنهاد استفاده از گيج فشار خوني نموده است ولي تست مقاومت حتما بايستي انجام شود .

پرسش : در خصوص قرار دادن دریچه تامین هوا روی پنجره ها در مقررات به صراحت چیزی گفته نشده است . خواهشمند است در این خصوص به صراحت اعلام نظر فرمائید .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : نصب دريچه تامين هوا روي پنجره درزبند ( برش شيشه دو جداره و نصب يك دريچه ) طبق مصوبات نظارت عاليه مجاز نيست . مقررات به صراحت اعلام نموده است از طريق دريچه تامين هوا سيستم هواي سرد وارد منزل نشود .

پرسش : سلام لطفا در صورت امکان تدابیری اتخاذ فرمایید که دوره آموزشی گاز فشار قوی مجددا تشکیل گردیده و/یا آزمون این دوره جهت افرادی که به هر نحو موفق به شرکت در آزمون قبلی نگردیده اند مجددا انجام گردد. با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : شروع دوره آموزشي گاز فشار قوي و يا برگزاري آزمون مجدد توسط واحد آموزش نظام  مهندسي ضمن هماهنگي با تمايندگان محترم مسكن و راه سازي و شركت ملي گاز ايران انجام مي پذيرد .  

  پرسش : درود بر شما ، چرا لوله كشي گاز در منزل زير 20 سال حتما بايد جوشي باشد ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : طبق مقررات مبحث هفدهم چاپ 1387 ، بايستي لوله كشي گاز حتما بصورت جوشي صورت پذيرد و دندانه اي قابل قبول نيست . ( البته اگر سيستم لوله كشي منزل دندانه اي باشد و صرفا مي خواهند تفكيك كنتور انجام دهد الزامي به تعويض سيستم لوله كشي دندانه اي نميباشد )

  پرسش : با درود لطف نموده مسئولين مربوطه توضيح دهند چرا در زير زمين مجوز داشتن گاز داه نميشود و اگر ميشود شرايط آن چيست؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : احتراما به اطلاع ميرساند كه به زير زمين مجوز داشتن گاز داده ميشود ، ولي شرايط آن تابع پارامترهاي متعددي است كه بخشي از آنها عبارتند از : 1) زير بناي زير زمين و ارتفاع آن ( ملاك حجم فضايي است كه مقرر است در آن وسيله گاز سوز نصب گردد ) 2) كاربري زير زمين ( مسكوني - تجاري - عمومي و . . . . ) 3) نوع پنجره هايي كه در آنجا نصب شده است ( درزبند يا غير درزبند ) پيشنهاد ميگردد از دفتر كنترل و نظارت گاز شيراز و يا شهرستان مورد نظر خود تقاضاي مشاوره فني نمائيد .  

سلام و تشكر از سايت خوبتان لطفا توضيح دهيد چرا در يك سالن نميتوان از چند شعله گاز استفاده كرد و تائيد نميشود ؟ ممنون

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : احتراما ، سؤالتان شفاف نيست . اگر منظور در سالن پذيرايي يك محيط مسكوني است ميتوان با توجه به حجم آن فضا از چند شعله بخاري استفاده كرد . ولي اگر منظور سؤال چيز ديگري است لطفا شفاف و كامل بيان نمائيد تا پاسخ داده شود .  

پرسش : سلام من آپارتماني 180 متري دارم و ميخواهم در بعضي جاهاي روي پشت بام كارهاي خاصي انجام دهم (مثل فضاي سبز و فضا براي كباب كردن و . . . ) به من مجوز بردن لوله به پشت بام نميدهند چرا ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : اجراي RC در پشت بام بلامانع است ولي بايستي لوله كشي طوري اجرا شود كه لوله در كف پشت بام قرار نگيرد و در كنار ديوار خرپشته بلامانع است . انشعاب RC بايستي بعد از شير فرعي يك واحد كه مسئوليت RC را دارد قرار گيرد . قبل از هرگونه اجراي لوله كشي بايستي نقشه تهيه و توسط مهندس ناظر تائيد پس از اجرا شود .

پرسش : با سلام و تعريف از كار خوبتان لطفا مشخص كنيد با مدرك مهندسي برق ميتوان در مركز شما كاري كرد يا خير ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : خير ، مهندسين ناظر گاز بايستي داراي پروانه اشتغال در زمينه تاسيسات مكانيكي را داشته باشند .

پرسش : باعرض سلام وخسته نباشی سوال بنده این است که اگر من در شهر خودم امتیاز مجری گری گرفته باشم وبخواهم در شهر دیگری کار مجری گری کنم آیا میشود؟اگر میشود چطور؟ با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : براي انجام فعاليت به عنوان مجري لوله كشي گاز در هر شهرستان بايستي پروانه كسب آن شهرستان اخذ شده باشد .

 

پرسش : با سلام آیا در هنگام تایید نهایی اجرا شدن رنگ لوله های بیرون رفت الزامی است؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : طبق مقررات مبحث هفدهم ، عايق كاري لوله هاي زيركار و روكار ، هر دو الزامي است . ( بند 17 - 5 - 5 ) لذا لوله هاي روكار بايستي ابتدا چربي زدائي و زنگ زدائي گردد و سپس با يك لايه ضد زنگ و يك لايه رنگ روغني ، رنگ آميزي شوند . لذا با توجه به يك مرحله بودن بازديد لوله هاي روكار، رنگ آميزي آنها بايد در همان بار اول انجام شده باشد .  

پرسش : باسلام عبورلوله های دودکش وفاضلاب از یک داکت ایرادی دارد؟اگردارددر مرحله اول بازدید باید چه کار کرد؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : داكت دودكش ها بايد از داكت لوله هاي فاضلاب كاملا مجزا باشد . در داكت لوله هاي فاضلاب بايد كاملا اطراف لوله ها فضاي خالي بوده تا امكان تعمير لوله هاي فاظلاب فراهم باشد ولي لوله هاي آزبست دودكش در داخل داكت دودكش بايد كاملا به صورت دفني در مصالح ساختماني اجرا شوند ولي لوله هاي فلزي با ضمانت مناسب عايق كاري شده در داكت  اجرا شوند نيازي به پر كردن داكت نميباشد . در مرحله  اول بازديد ، مجري بايستي دودكش ها را را اجرا نموده و داكت آن كاملا مجزا از ساير لوله هاي تاسيساتي باشد .

  پرسش : باسلام و خسته نباشید لطفا در خصوص عبور لوله های دودکش از دیوارهای ده سانتیمتری به خصوص در آپارتمانها اعلام نظر فرمایید با توجه به اینکه مطابق مبحث 17عبورلوله از ملک همسایه ممنوع است .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : طبق مصوبات نظارت عاليه دفتر كنترل و نظارت گاز ، بايستي اطراف دودكش ها با مصالح ساختمانو عايق حرارتي مناسب به ضخامت  10 سانتيمتر پوشيده شود .( متن كامل مصوبه در راهنماي فني نظارت عاليه كه در همين سايت  وجود دارد ميتوان مطالعه نمود . ولي در مورد عبور از ملك غير اگر اطراف دودكش ها با مصالح ساختماني با ضخامت 10 سانتيمتر پوشيده شود بعنوان داكت محسوب شده و جزء زيربناي ساختمان محسوب نميشود . ( جهت اطلاع كامل به قوانين آپارتمانها مراجعه شود )  

پرسش : سلام قبلا سوالي در باره حداكثر قطر دودكش براي يك كار خاصي داشتم كه زحمت كشيديد و جواب داديد لطفا حداقل قطر لوله دودكش هم اعلام فرمائيد ممنون

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : طبق مقررات مبحث 17 حداقل قطر دودكش 10 سانتيمتر مي باشد .

پرسش : با سلام و تشكر از كار خوبتان لطفا مشخص نمائيد آيا ميتوان از كلاهك غير فلزي استفاده كرد يا خير ؟ با تشكر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : در مبحث هفدهم ، بحثي از جنس كلاهك و نوع آن نشده است ولي واحد ايمني شركت ملي گاز توصيه نصب كلاهك H جهت دودكش مينمايد . ( جنس كلاهك نبايستي اكسيد شود لذا بايستي از جنس گالوانيزه با ضمانت مناسب باشد )

پرسش : با سلام و خسته نباشید نصب بخاری در اتاق با مساحت کمتر از 12 متر مربع به ارتفاع 3 متر در چه شرایطی مجاز است؟ با تشکر از زحمات شما

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : جهت نصب وسيله گازسوز در يك اتاق مساحت آن اتاق مطرح نيست بلكه بستگي به حجم هواي داخل آن اتاق و نوع پنجره آن دارد . در صورتي كه نوع پنجره معمولي و حجم آن اتاق حدود 34 مترمكعب باشد نصب بخاري بلامانع است مشروط بر اينكه طول درز پنجره اتاق حدود 3 متر باشد و پنجره به هواي آزاد متصل باشد .

پرسش : با سلام و خسته نباشید ساختمان مسکونی که در زیر زمین آن پیش بینی استخر و جکوزی شده است و جهت گرمایش آب استخر وجکوزی از پکیج در همان فضا استفاده شده است آیا امکان تاییدیه گاز در چنین شرایطی میسر است ...با تشکر و سپاس از اطلاع رسانی خوب شما

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : طبق بند 17 - 7 - 2 - 3  نصب هر نوع وسيله گازسوز در محوطه هاي سونا ، استخر و جكوزي ممنوع است . 

پرسش : با سلام ضمن تشکر از شما لطفا به سوال های زیر پاسخ بفرمایید: 1. آیا شیر مصرف بخاری می تواند در سمت چپ بخاری واقع شود؟ در چه صورت؟ لطفا توضیح بفرمایید. 2. آیا شیر مصرف آبگرمکن می تواند در سمت راست آبگرمکن واقع شود؟ در چه صورت؟ لطفا توضیح بفرمایید. 3. آیا دودکش طبقه پایین می تواند در تراس طبقه بالا واقع شود؟ چه شرایطی باید داشته باشد؟ 4. آیا دودکش طبقه پایین می تواند در دیوار جان پناه تراس طبقه بالا واقع شده باشد؟ارتفاع این دودکش از کف تراس چقدر باید باشد؟یاد آوری می شود که در فرض این سوال طبقه بالا در و پنجره در مجاورت تراس دارد. 5. آیا انتهای دودکش بالای پشت بام می تواند کنار نورگیر باشد؟چه فاصله افقی و ارتفاعی باید داشته باشد؟ 6. دودکش بالای پشت بام تا چه ارتفاعی می تواند بدون عایق حرارتی باشد؟ 7. دودکش بالای پشت بام تا چه ارتفاعی می تواند بدون مهار و دورچینی باشد؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : 1 - بلي ، مشروط بر اينكه شيلنگ گاز پشت وسيله گازسوز قرار نگيرد . 2 - بلي ، مشروط بر اينكه شيلنگ گاز پشت وسيله گازسوز قرار نگيرد . 3 - خير ، دودكش بايد حداقل سه متر ارتفاع و يك متر از سطح پشت بام بالاتر رود . 4 - خير ، انتهاي دودكش بايستي يك متر از سطح پشت بام بالاتر رود . 5 - اگر نورگير بعنوان محل تامين هواي واحدها مد نظر باشد حداقل رعايت سه متر فاصله دودكش از نورگير الزامي است . 6 - حداقل ارتفاع دودكش در پشت بام يك متر است . در مبحث هفدهم ذكري از عايق حرارتي اين يك يك متر لوله نكرده است ولي بايد طوري عمل كرد كه از سرد شدن دود جهت مكش مناسب جلوگيري كرد ( در دودكش هاي فلزي عايق كاري الزامي است ) .

پرسش : اندازه حداكثر و حداقل قطر دودكش شومينه چقدر است ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : قطر دودكش وسيله گازسوز تابع سه پارامتر ميباشد . 1 - حداكثر ظرفيت حرارتي وسيله گازسوز 2 - ارتفاع دودكش 3 - طول افقي لوله رابط لذا نميتوان يك قطر براي دودكش هاي تمامي وسايل گازسوز مشابه پيشنهاد نمود .

پرسش : با سلام ، من از منطقه صدرا تماس ميگيرم لطفا توضيح دهيد چرا نميتوان در حمام از وسائل گرمايي استفاده كرد ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : وسايل گرمايشي گازسوز نميتوان استفاده نمود زيرا وسيله گرمايشي گازسوز اكسيژن موجود در فضا را جهت احتراق گاز مصرف نموده و شخص داخل حمام با كمبود اكسيژن جهت تنفس روبرو ميشود . احتراق ناقص باعث توليد منواكسيد كربن ميكند كه جهت تنفس بسيار خطرناك است .  

پرسش : با سلام و عرض خسته نباشید آیا به هتل آپارتمانی دو طبقه که قسمتی از فضای هر سوئیت به آشپزخانه اختصاص داده شده است میتوان انشعاب اجاق گاز داد ؟ با تشکر

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : بر اساس اعلام جنابعالي ساختمان مورد نظر از نظر مقررات گاز رساني جزو گروه ساختمانهاي مسكوني محسوب ميگردد ، لذا در صورت تامين گرمايش مكان مورد نظر ، نصب يك دستگاه اجاق گاز با امكان تهويه مناسب بلامانع است . 

پرسش : با سلام ، لطفا توضيح دهيد چگونه ميتوان در يك آپارتمان كه داراي يك كنتور گاز است و سه واحد مستقل وجود دارد مشخص كرد كه هر كدام چقدر مصرف كرده اند ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت ، باستحضار ميرساند : تنها راه موجود در حال حاضر نصب كنتور فرعي در محل انشعاب هر آپارتمان از خط اصلي ميباشد كه بدليل بالا بودن احتمال خطر توصييه نميشود . 

    پرسش : لطفا توضيح دهيد سرپوش لوله هاي خروجي بخاري بايد داراي چه مشخصاتي باشند

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  در مقررات مبحث هفدهم ذكر نشده است ولي توصيه به كلاهك H استاندارد با ورق گالوانيزه ميشود .  

پرسش : با سلام لطفا بفرمایید استفاده از یک عدد زانوی یک دوم گالوانیزه در انتهای انشعاب لوله گاز (مثلا قبل از شیر مصرف روشنایی) مجاز است؟ چرا؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  خير ، استفاده از هرگونه مصالح مصرفي غيرگازي استاندارد در لوله كشي گاز مجاز نميباشد .  

  پرسش : سلام علیکم. ضمن تشکر از شما لطفا در صورت امکان به سئوالات زیر پاسخ بفرمایید. 1. آیا تبدیل شیر مصرف آبگرمکن به یک دوم مجاز است؟ 2. آیا مسدود کردن دهانه لوله با جوش مجاز است؟ 3. ارتفاع طوقه دودکش آبگرمکن چقدر است؟ 4. آیا نوارپیچی زیر بست در مورد لوله ای که رنگ شده نیز ضروری است؟ 5. چرا زیر بست را باید نوار پیچید؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  1 - خير 2 - خير 3 - بستگي به محل نصب آبگرمكن دارد . در خصوص آبگرمكن هاي مخزني ، اگر آبگرمكن روي كابينت نصب است محل طوقه ميتواند در سقف و يا در ديوارهاي جانبي محل نصب آبگرمكن نزديك سقف اجرا شود . در خصوص آبگرمكن هاي ديواري ، محل نصب طوقه آبگرمكن هاي هاي ديواري در ديوارهاي جانبي محل نصب آبگرمكن نزديك سقف اجرا شود .  4 - بلي  5 - بلحاظ جلوگيري از خوردگي لوله گاز در محل اتصال دو فلز به يكديگر .   

پرسش : با سلام چرا در يك آپارتمان لوله كشي گاز از طريق داكت سقف الزامي نميشود ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  منظور از داكت سقف مشخص نميباشد اگر منظور سقف كاذب است ، بايد تا حد امكان از لوله كشي گاز در سقف هاي كاذب پرهيز نمود . چنانچه لوله گاز از سقف كاذب عبور نمايد بايد تمهيدات خاصي براي آن پيش بيني شود . پرسش : با سلام و تشكر از سايت خوب شما     لطفا" در خصوص تخصيص علمك به واحد مسكوني بيشتر توضيح داده و نحوه برخورد با منازلي كه علمك ندارند جهت تاييد نهايي به چه صورت ميباشد؟ ضمنا" چرا منزلي كه دو بر نبش ميباشد اگر علمك نداشته نباشد تاييد نميگردد؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  در خصوص تخصيص علمك به واحد مسكوني بر اساس مقررات شركت ملي گاز به املاك مسكوني در مرز مشترك با همسايه جهت استفاده در هر دو ملك از علمك احداثي يك علمك نصب ميشود . تائيد نهائي سيستم لوله كشي گاز منوط به نصب علمك ميباشد .                       در خصوص منازلي كه سر نبش ميباشند يا دوبر كوچه ميباشند بدليل اينكه ممكن است محل علمك آتي الاحداث با محل علمك فرضي فاصله زياد داشته باشد به نحوي كه سيستم لوله كشي اجرا شده پس از نصب علمك قابل استفاده نباشد حتما بايستي قبل از اجرا يا علمك نصب باشد يا محل آن به تائيد شركت ملي گاز برسد .

    پرسش : با سلام لطفا توضيح دهيد چرا بنده نميتوانم از لوله كشي قبلي خانه براي اضافه كردن امكانات استفاده كنم ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  طبق مبحث 17 مقررات ملي ساختمان ، هر گونه تغيير در سيستم لوله كشي گاز ساختمان بايستي پس از تهيه نقشه استاندارد و تائيد آن توسط دفتر كنترل و نظارت گاز سازمان نظام مهندسي ، توسط مجري ذيصلاح تغييرات طبق نقشه اعمال و در نهايت به تائيد مهندس ناظر برسد .  

پرسش : احتراما ، آيا ميتوان در يك سالن بزرگ ( حدود 135 متر ) بيش از يك شومينه گذاشت ؟ اگر جواب بله است چرا مهندس تائيد نميكند و اگر جواب خير است لطفاتوضيح دهيد چرا ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  چنانچه مهندس ناظر به هر دليلي نقشه اي را مردود نمايد و اين امر مورد اعتراض مالك يا مجري باشد ميتوانند با مراجعه به دفتر و ثبت اعتراض خود ، پرونده را جهت بازبيني به كميته فني ( نظارت عالي ) ارجاع داده و نظر نهائي توسط نظارت عالي به مالك يا مجري اعلام ميگردد .

پرسش : من يك دكتر هستم و از كار خوب شما بسيار راضي هستم و هر جا ميروم تعريف ميكنم . سوالي دارم : من براي عبور لوله گاز براي باغ گفته اند كه از زمين كس ديگري نميشود پس من بايد چكار كنم لطفا راه حل بدهيد و يا زمان ملاقات حضوري بدهيد . متشكرم

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  مالكين املاكي كه علمك گاز سرنبش آن نباشد ، بايستس با مراجعه به شركت ملي گاز تقاضاي نصب علمك نمايد معمولا شركت ملي گاز يا علمك نصب مينمايد يا در صورت داشتن شرايط لازم مجوز استفاده از علمك ملك مجاور را ميدهد. ضمنا جهت ملاقات حضوري نيازي به وقت قبلي نيست همان روز هماهنگ شود كافي است .                                                                

پرسش : من تا حالا دو سوال كردم كه جواب داده ايد و از شما متشكرم سوال جديدم اينست كه آيا ميتوان براي لوله هائي كه از زير كار به روي كار آمده اند از غلاف غير فلزي استفاده كرد ؟ چرا ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  خير ، زيرا طبق مقررات بايستي فلزي باشد  .

پرسش : سلام عليكم و خسته نباشيد از زحمات شما ، اگر امكانش باشد توضيح دهيد چرا در يك خانه سه طبقه بايد تمام لوله هاي آب سرد و گرو و فاضل آب و گاز و لوله فنري برق از داخل داكت رد شود ؟ ممنون

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  پاسخ اين پرسش در زمينه كاري اين دفتر نميباشد . ولي عبور لوله هاي گاز در يك ساختمان 3 طبقه از داخل داكت اجباري نيست . براي پاسخ خود ميتوانيد به مقررات ملي ساختمان مراجعه فرمائيد .  

پرسش : سلام ، آيا با برگرداندن كنتور گاز مقدار گاز مصرفي كمتر شمرده ميشو ؟ لطفا صادقانه توضيح دهيد .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  پاسخ اين پرسش مقدور نميباشد .

پرسش : با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما لطفا مشخص فرمائيد چرا نميتوان در يك سوله براي پخت و پز شيريني از لوله هاي گاز با قدرت بيشتر استفاده كرد

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  انجام لوله كشي با فشار بيش از 4/1  psi  تا  60  psi  بايستي مطابق بخش دوم مبحث 17 مقررات ملي انجام شود كه لازمه آن عقد قرارداد با شركت ملي گاز در ابتدا ميباشد .

پرسش : سلام - در يك آشپزخانه 5 * 3.5 متري حداكثر چند خروجي گاز ميتوان قرار داد ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  تعداد انشعاب گاز در هر فضا بايستي مطابق مقررات مبحث 17 و با توجه به مصرف دستگاههاي گازسوز و حجم فضاي موجود كنترل گرديده و سپس نحوه تهويه و خروج گازهاي حاصل از احتراق نيز دقيقا بررسي شود .  

پرسش : آيا استفاده از بخاري و وسائل گرم كننده در حمام اشكال دارد يا خير ؟ لطفا توضيح دهيد . ضمنا سايت خوبي راه انداخته ايد . آفرين

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  طبق بند 17-7-2-3 مبحث 17 مقررات ملي ساختمان ، نصب هر نوع وسيله گازسوز در حمام و رختكن ممنوع است .

پرسش : لطفا اعلام فرمائيد آيا قيمت بازرسي و ديگر قيمت ها در ابتداي سال جديد گران شده است يا خير ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  خير ، تعرفه انجام خدمات بازرسي گاز تاكنون گران نشده است و همان تعرفه هاي سال 90 ميباشد . 

پرسش : بعضي از مهندسين هنگام مراجعه به ساختمان از كلمات و جملاتي استفاده ميكنند كه در شان يك مهندس گاز نيست لطفا در خصوص آموزش به اين افراد و نحوه برخورد با آنها اقدام فرمائيد .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت و تذكر مطروحه , باستحضار ميرساند :  اين مهم مد نظر قرار خواهد گرفت ضمنا با مراجعه به دفتر كنترل و نظارت گاز سازمان نظام مهندسي واقع در بلوار قدوسي شرقي , پلاك 75  , امكان پيگيري قانوني نيز براي شما فراهم ميباشد .

پرسش : با سلام و تبریک سال نو برای نفکیک کنتور حجمی آپارتمان محل سکونتم به کنتور شخصی ، نیاز به استادکار لوله کش دارم . لطفا شخص مناسبی را به بنده معرفی نمایید . در غیر اینصورت بنده را راهنمایی نمایید . متشکرم

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  معرفي مجري از طرف دفتر امكانپذير نميباشد . شما ميتوانيد به اتحاديه صنف مربوطه واقع در بلوار استقلال بالاتر از چهارراه هوابرد مراجعه فرمائيد .

پرسش : سلام علیکم. ضمن تشکر از شما لطفا در صورت امکان به سوال های زیر پاسخ بفرمایید: 1. حداقل ارتفاع دودکش بالای پشت بام (1متر) با کلاهک است یا بدون کلاهک؟ 2.دلیل ممنوعیت نصب وسیله گاز سوز در محوطه سرویس بهداشتی چیست؟ اگر دودکش مناسب نصب شود و هوا نیز تامین شود چه ایرادی دارد؟ 3. آیا نصب آبگرمکن در توالت بدون در توی حیاط (با دودکش استاندارد) مجاز است؟ اگر خیر چرا؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  1 - با كلاهك  2  و  3  -  بر اساس مقررات مبحث  17 بند  17 - 7 - 2 - 3   ممنوع ميباشد .

پرسش : سلام عليكم ضمن تشكر از كار خوبتان راجع به پاسخگويي به سوالات. لطفا بفرماييد آيا در واحدهاي درب ساختمان نصب كنتور درون هال و يا راهروي ورودي به هال مجاز است. اگر شرايطي دارد آن شرايط كدام است؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  شرايط نصب كنتور طبق مقررات مبحث 17 بايستي داخل محدوده  ملك مشترك و در معرض جريان هوا باشد . براي اين حالت خاص ميتوان در بالاي محل نصب كنتور كانال تهويه هوا نصب نمود و محل نصب كنتور را به هواي آزاد مرتبط ساخت .

پرسش : سلام عليكم ضمن تشكر از كار خوبتان راجع به پاسخگويي به سوالات. لطفا بفرماييد آيا جهت دادن انشعاب گاز جهت يك وسيله گاز سوز در يك مكان آيا محدوديت ارتفاع سقف داريم. اگر بله، چرا؟ پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  محدوديت ارتفاع سقف در ساختمانهاي مسكوني طبق ضوابط شهرداريها ميباشد ولي جهت اجرا انشعاب گاز به يك فضاي مسكوني ملاك حجم فضائي است كه مقررات وسيله گازسوز در آن نصب شود , حجم  كافي طبق مقررات مبحث 17 تابع درزبند بودن و يا بدون درزبند بودن پنجره ها ميباشد كه در جدول راهنماي فني نظارت عاليه توضيح داده شده است .

پرسش : با سلام حکم ساختمانی که در ابتدای لوله کشی شومینه برای آن در نظر گرفته شده و انشعاب ان هم انجام شده ولی در نهایت مالک از اجرا و نصب شومینه بدلایل مختلف مانند هزینه امتناع میکند و ورودی دودکش هم در ارتفاع یا سقف است چیست؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  در اين حالت ميتوان دودكش شومينه را جهت نصب بخاري مهيا نمود . به اين صورت كه طوقه نصب لوله رابط  جهت بخاري در ارتفاع مناسب از كف تمام شده اجرا شود . ( 90 الي 120 الي سانتيمتر ) . در هر حالتي بايد روي دودكش شومينه با مصالح بنائي پوشيده شده باشد .

پرسش : درود بر شما. آیا میتوانیم برای منزلی سه طبقه که یک سند دارد, برای هر طبقه یک کنتور جدا تهیه کنیم؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  بلي , مشروط بر اينكه سه طبقه داراي سه واحد مستقل با درب و آشپزخانه مجزا و مستقل داشته باشد .

پرسش : سلام علیکم ضمن تشکر از کار ارزنده شما در راه اندازی سایت. لطفا بفرمایید آیا قرار گرفتن اجاق گاز زیر پنجره محدودیتی دارد؟ اگر جواب مثبت است چه محدودیتی و چرا؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  بلي , بدليل عدم امكان نصب هود و همچنين امكان نصب پرده جلوي پنجره و احتمال بروز آتش سوزي حداقل ارتفاع كف پنجره از روي اجاق گاز بايستي 100 سانتيمتر باشد .    

پرسش : سلام . خانه ما انحصار وراثت شده و به 7 سند تبديل شده است آيا ميتوانيم براي هر كدام از سندها كه مد نظرمان باشد گاز بگيريم ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  چون كنتور گاز مربوط به ساختمان است و نام متقاضي مالكيتي براي كنتور ايجاد نميكند لذا هر واحد مستقل ميتواند يك كنتور گاز داشته باشد و در صورتيكه ملك مشاع باشد هر كدام از مالكين ( يكي از 7 نفر ) ميتوانند كنتور را به نام خودشان ثبت نمايند .

پرسش : با سلام و تعريف از كار خوبي كه كردين سوال من اينست كه آيا من ميتوانم براي خانه ام يك كنتور بگيرم و براي مغازه كه از خانه ام گرفته ام يك كنتور جدا بگيرم ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  بلي , هر واحد تجاري كه داراي مجوز باشد ميتواند كنتور گاز مستقل كه در خود واحد نصب ميشود داشته باشد .

پرسش : آيا ميتوان براي باغ شهري يا باغ معمولي گاز گرفت ؟ لطفا مرا راهنمائي كنيد . ممنون

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  در حال حاضر امكانپذير نميباشد مگر در صورت تائيد شركت گاز . 

پرسش : من ميخوام بدانم شما زير نظر اداره گاز هستيد يا اداره گاز زير نظر شما است ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  با توجه به دو حالت فوق , جواب شما هيچكدام است .

پرسش : آيا ساختمان جديد را خريداري كرده ايد يا اجاره اي است ؟ اگر خريداري كرده ايد لطفا بگوئيد چطوري ؟

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :  با پيشنهاد هيئت رئيسه دفتر كنترل و نظارت گاز استان و تائيد هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان  , در تير ماه سال  1389  و پس از طي مراحل قانوني يك باب ساختمان دو طبقه در جبهه اول خيابان قدوسي شرقي ( ساختمان فعلي ) خريداري گرديد . 

پرسش : لطفا در خصوص سايت دفتر كنترل و نظارت گاز و كاربردهاي آن توضيح دهيد ( اگر داراي قسمتهاي مختلف ميباشد آنها را توضيح دهيد .

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند :در خرداد ماه سال  1390  پس از اتمام مراحل مختلف سيستم جامع و يكپارچه دفتر كنترل و نظارت گاز و عملياتي شدن آن , مراحل تهيه و طراحي سايت دفتر آغاز و در مرداد ماه همين سال نصب و  راه اندازي گرديد و در حال  بارگذاري و به روز كردن اطلاعات ميباشيم . لازم به ذكر است سيستم سايت دفتر داراي 3 فاز ميباشد كه فاز يك آن در حال انجام است . هدف از تهيه و راه اندازي سايت امكان انجام كليه عملياتهاي ارباب رجوع از طريق اينترنت است و پس از اتمام هر  3  فاز تمام قسمتهاي سيستم جامع دفتر در سايت قابل مشاهده و اجرا ميباشد .    

پرسش : لطفا نحوه تفكيك كنتور را توضيح دهيد . ممنون

پاسخ : ضمن تشكر از جنابعالي در مراجعه به سايت , باستحضار ميرساند : انجام مراحل تفكيك كنتور طبق دستورالعمل هاي صادره و دارا بودن شرايط  امكانپذير است . اين مهم در صورتي است كه لوله كشي گاز قبلا به تائيد شركت ملي گاز يا سازمان نظام مهندسي  رسيده باشد و نيز كمتر از  25  سال از تاريخ تائيد لوله كشي گذشته باشد .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

برق کشی


معمولا ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است :

مرحله اول :

1 - کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستمهای روشنائی – سیستم های صوتی 
-  سوکتهای برق – تلفن – آنتن – آیفون – فن کوئیل ها – اطفاء حریق – برق اضطراری و موتور خانه.

2- اجرای نقشه روی کار.

3- تراز کردن کل قوطی کلیدها و کشیدن خطِ  تراز با چک لاین.

4- شیار زدن مسیر لوله ها با شابلون ودستگاه شیارزن .

5- کندن قوطی کلیدها با دستگاه .

6- سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس میشود).

7- نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.

8- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه فیوز آورده می شود.

 ۹- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می شود.

 

 

10- اجرای لوله پولیکا گذاری توسط گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر  و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.

11- جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه ( این سینی برق ها برای ورود کابل های برق تلفن آنتن ماهواره و ....... نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت های ساختمان فیکس و وارد باکس های مورد نیاز خود می شود).

12- پوشش کامل روی لوله پولیکا های که در کف ساختمان کار شده است.

13- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

14- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

15- تامین ارتینگ ساختمان( نصب پلیت و سیم مسی وزغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و به مصرف کننده ها)

16- لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است(در پارکینگ های اداره جات داخل روشنائی آسانسور وروشنائی موتور خانه).

 

مرحله دوم:

 (بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار)

 1- تمیز کردن قوطی کلیدها وبریدن لوله های اضافی روی کار.

2- سیم گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم ها و قطر سیم ها و جنس سیم ها از روی استاندارد انتخاب میشود)

3- انداختن کابل شیلد دار برای بلندگوها وازآنجا به ولوم های همان اتاق و از آنجا به فیشهای پشت آمپلی فایرها.

4-کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور(درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل ها داخل موتور خانه و وارد  تابلو های مخصوص خودش میشود).

5- کابل کشی تلفن –آنتن ماهواره وآیفون ازتابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل ها و از آنجا به باکس های مخصوص خودشان.

6- اتصالات سر سیم ها در داخل قوطی کلید- جعبه فیوزها – روشنائیها – توکارها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن - اطفاء حریق- UPS(نصب دستگاه های تغذیه  UPS به شرکتهای مسئول مرتبط میشود)

 7- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم ها توسط حوضچه قلع

8- عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).

9- اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان نصب نور افکن ها در نما.

 

مرحله سوم ( بعد از نقاشی و کف تمام شده):

1- بستن کلید و پریز و تراز کردن آنها

2- بستن ترمینال روی سر سیم ها.

4- نصب دتکتور های دود و شستی آنها روی جاهای تعیین شده

.5- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم ها و فیوز بندی آنها

6- نصب آیفون تصویری بستن سوکتها و شستی های مربوط به آن.

 7- نصب آنتن مرکزی و سوئچینگهای مربوط به آن

8- نصب سوئچینگهای ماهواره ( نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت های مربوط میباشد)

9- نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ ها

 10- نصب چشم لایتینگ در سرویسها برای هود مرکزی ( این چشم ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویسها می شود)

11- نصب نور مخفی های داخل سقف کاذب و کفی های روی سرامیک.

 

نصب تجهیزات برقی: 

- نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته میشود)

- نصب پایه سینی برق روی دیوار وفیکس کردن سینی برق روی آن.

- نصب لوله زیرسینی برق وازآنجا روی الکتروموتورها و ترموستات ها و مصرف کننده های دیگر.

- کابل کشی از تابلوبرق روی سینی برق و داخل لوله ازآنجا سرالکترو موتورها و ترموستات ها و مصرف کننده ها.

- وایرشوزدن و شماره زدن سر سیم ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات ها و مصرف کننده ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

ونت چیست؟

v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}
 
vent
لوله ونت عبارت است از لوله ای که از طریق آن بوی نا مطبوع و همچنین گازهای ناشی از فاضلاب به پشت بام و سپس هوای آزاد تخلیه میشود . فاضلاب از طریق سیفون 90 یا 45 درجه به لوله فاضلاب وارد میشود . در محل ورد به لوله اصلی با قرار دادن یک 3 راه یک خروجی برای لوله ونت گرفته میشود
بهترین حالت اجرای عصایی آنست که پشت به باد می باشد 

  Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

ترتیب انجام کارهای برق ساختمان

معمولاً ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است:

مرحله اول
1- کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستم‌های روشنائی، سیستم‌های صوتی، سوکت‌های برق، تلفن، آنتن، آیفون، فن‌کوئیل‌ها، اطفاء حریق، برق اضطراری و موتورخانه.
2- اجرای نقشه روی کار.
3- تراز کردن کل قوطی کلیدها و کشیدن خط تراز با چک لاین.
4- شیار زدن مسیر لوله‌ها با شابلون ودستگاه شیارزن.
5- کندن قوطی کلیدها با دستگاه.
6- سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه (در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس می‌شود).
7- نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.
8- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهایی که برای ورودی و خروجی لوله‌هایی که داخل جعبه فیوز آورده می‌شود.
9- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله‌هایی که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می‌شود.
10- اجرای لوله پولیکاگذاری توسط گرما و خمکاری توسط مشعل و فنر و آب‌بندی آن توسط چسب پولیکا.
11- جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه (این سینی‌برق‌ها برای ورود کابل‌های برق، تلفن، آنتن ماهواره و ....... نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت‌های ساختمان فیکس و وارد باکس‌های مورد نیاز خود می‌شود).
12- پوشش کامل روی لوله پولیکاهایی که در کف ساختمان کار شده است.
13- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.
14- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.
15- تأمین ارتینگ ساختمان (نصب پلیت و سیم مسی و زغال و نمک برای راه‌اندازی چاه ارت و از آنجا به سینی برق و به مصرف‌کننده‌ها)
16- گذاشتن لوله فولاد‌ در شرایطی که نقشه تعیین کرده است (در پارکینگ‌های اداره‌جات داخل روشنائی آسانسور و روشنائی موتورخانه).

مرحله دوم (بعد از کف‌سازی و کاشی‌کاری و سفیدکاری دیوار)

1- تمیز کردن قوطی کلیدها و بریدن لوله‌های اضافی روی کار.
2- سیم‌گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم‌ها و قطر سیم‌ها و جنس سیم‌ها از روی استاندارد انتخاب می‌شود).
3- انداختن کابل شیلددار برای بلندگوها و از آنجا به ولوم‌های همان اتاق و از آنجا به فیش‌های پشت آمپلی‌فایرها.
4- کابل‌کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور (درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل‌ها داخل موتور خانه و وارد تابلوهای مخصوص خودش می‌شود).
5- کابل‌کشی تلفن - آنتن ماهواره و آیفون از تابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل‌ها و از آنجا به باکس‌های مخصوص خودشان.
6- اتصالات سر سیم‌ها در داخل قوطی کلید، جعبه فیوزها، روشنائی‌ها، توکارها و جعبه آنتن، ماهواره، تلفن، اطفاء‌حریق، UPS (نصب دستگاه‌های تغذیه UPS به شرکت‌های مسئول مرتبط می‌شود).
7- قلع اندود کردن کل اتصالات و سرسیم‌ها توسط حوضچه قلع.
8- عایق‌کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).
9- اجرای کابل‌کشی مربوط به بیرون ساختمان، نصب نورافکن‌ها در نما.

مرحله سوم (بعد از نقاشی و کف تمام شده)

1- بستن کلید و پریز و تراز کردن آنها.
2- بستن ترمینال روی سرسیم‌ها.
4- نصب دتکتورهای دود و شستی آنها روی جاهای تعیین شده.
5- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم‌ها و فیوز بندی آنها.
6- نصب آیفون تصویری، بستن سوکت‌ها و شستی‌های مربوط به آن.
7- نصب آنتن مرکزی و سوئچینگ‌های مربوط به آن.
8- نصب سوئچینگ‌های ماهواره (نصب و راه‌اندازی ماهواره بر عهده شرکت‌های مربوط می‌باشد)
9- نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ‌ها.
10- نصب چشم لایتینگ در سرویس‌ها برای هود مرکزی (این چشم‌ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویس‌ها می‌شود).
11- نصب نور مخفی‌های داخل سقف کاذب و کفی‌های روی سرامیک.

نصب تجهیزات برقی موتورخانه

1- نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلو برق بر اساس نیازهای موتورخانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته می‌شود)
2- نصب پایه سینی برق روی دیوار و فیکس کردن سینی برق روی آن.
3- نصب لوله زیرسینی برق و از آنجا روی الکتروموتورها و ترموستات‌‌ها و مصرف‌کننده‌های دیگر.
4- کابل‌کشی از تابلو برق روی سینی برق و داخل لوله از آنجا سر الکتروموتورها و ترموستات‌ها و مصرف‌کننده‌ها.
5- وایرشو زدن و شماره زدن سرسیم‌ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات‌ها و مصرف‌کننده‌ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

نحوه اجرای تست لوله کشی های سیستم های آب مصرفی ، فاضلاب و شوفاژبه پیوست نحوه اجرای آزمایش لوله کشی های سیستمهای فاضلاب ، آب مصرفی و شوفاژ قابل استفاده توسط مهندسین محترم طراح ، ناظر و مجری تاسیسات مکانیکی و دفاتر محترم طراحی و مهندسی سراسر استان جهت درج در ابتدای نقشه های تاسیسات مکانیکی تقدیم می گردد. (گروه تخصصی مکانیک)
Images/Uploads/1392-9-14-39210Ouppiping test.pdf

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

مختصری از لوله سبز


 لوله ها یکی از مهمترین کالاهای مورد نیاز در ساخت پروژه ها میباشند و ما در این مطلب لوله های سبز را به شما معرفی می نماییم البته لوله ها بر حسب مواد اولیه بکار رفته در آنها انواع مختلفی دارند  و با عنایت به اینکه لوله های آب مصرفی و آشامیدنی معمولاً در داخل اسکلت ساختمان بصورت زیرکار جاسازی می شوند، باید نهایت دقت در تکنولوژی ساخت و انتخاب جنس آنها به کاربرد تا مقاومت و دوام بالایی داشته باشند زیرا چنانچه خسارتی ناشی از عدم ثبات و استقامت در برابر عوامل مختلف به یک بخش از سیستم لوله کشی وارد گردد موجب اتلاف وقت و هزینه زیادی بوده تا مجدداً تعمیر و آماده بهره برداری  و بشکل اول شود.

(جهت مشاهده موضوع لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید)

 ادامه مطلب

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

لوله کشی کلکتوری چگونه است؟


امروزه لوله کشی کلکتوری بعنوان روش نوین لوله کشی تاسیسات آب ساختمان عنوان میشود و در این روش که مصرف لوله در آن بیشتر از روش سنتی و متداول است مزایایی است که به طرح آن در این مطلب میپردازییم.

(جهت مطالعه بیشتر موضوع لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید)ادامه مطلب

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

دیتیل چاه فاضلابیکی از موارد مهم در صنعت ساختمان ،سیستم دفع فاضلاب بوده که به دوصورت سیستم فاضلاب شهری و سیستم چاه اجرا میگردد.لیکن در کمال تاسف بدلیل ضعف و نقصان سیستم فاضلاب شهری در تهران و اکثر شهرهای میهنمان ،همچنان از روش چاه استفاده میگردد که البته مضرات زیست محیطی و سلامتی آن بر کسی پوشیده نیست.

در نقشه های ساختمانی متاسفانه دیتیلی بابت چاه داده نمیشود و متاسفانه طراحی و مهندسی آن بوسیله مقنی (چاه کن) عمدتا انجام میشود.لذا در این مطلب به درج مواردی در این خصوص میپردازیم به امید آنکه مورد استفاده دوستان  و سازندگان محترم واقع شود.

(جهت مشاهده بیشتر لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید)ادامه مطلب

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

مضرات سیستم گرمایش از کف


سیستم گرمایش از کف به دلیل بیماری زا بودن آن سالها پیش توسط موسسات استاندارد بین المللی ممنوع و از چرخه تولید خارج شده است بنا براین بر خلاف آن چه تبلیغ می شودبه عنوان فن آوری نوین مطرح نیست.

خساراتی که استفاده از این سیستم دارد گاه جبران ناپذیر است. این زیان که ناشی ازشناخت نادرست از آن محصول می باشد ، تنها با ایجاد آگاهی مصرف کننده به حداقل می رسد .این آگاهی را میتوان با توضیح تاریخچه کاربرد این نوع سیستم گرمایشی و بیان حقایقی تلخ به وجود آورد.

سابقه کاربرد این سیستم در نقاط سراسراروپا وآمریکا به سالها قبل بر می گردد که از آن در ورودی ساختمان ها برای جلوگیری از یخ زدگی پله ها استفاده می شده است.

اگر چه کمی بعد به داخل ساختمان ها راه یافت اما باز هم به عنوان یک سیستم گرمایشی در فناوری مورد استفاده ، قرار نگرفت . و تنها در استخرهای سرپوشیده کاربرد داشت شاید در همین زمان و یا کمی پس از آن و پیش از آغاز بازی های آسیایی تهران قبل از انقلاب بود که این سیستم برای نخسیتین بار در استخر سرپوشیده مجموعه ورزشی آزادی به بهره برداری رسید .

و به این ترتیب این سیستم در ایران نیز استفاده شد . البته کمی بعد زمین های چمن فوتبال هم سیستم گرمایش از کف را در دل خود جای دادند و این امید به وجود آمد که به زودی می رفت در منازل هم جای ثابت پیدا کند اما بررسی های مؤسسه های تحقیقاتی نشان داد که استفاده از این سیستم در ایجاد بیماری واریس پا تاثیر گذاشته و دخالت مستقیم دارد. بنا براین به حکم این مؤسسه ها استفاده از آن در منازل کشورهای اروپایی و آمریکایی ممنوع شده و خیلی زود از چرخه تولید انبوه خارج شد .


اما سوداگران و تولید کنندگان که پیش از اعلام این آرا در سطح انبوه قطعات آن را تولید کرده بودند به خاطر پیشگیری از ضررهای هنگفت مالی و با اطلاع از مضراتش آن را با قیمت بسیار پایین به واردکنندگان ایرانی فروختند و بار دیگر ایران بازاری شد برای تولیداتی که اروپا از چرخه خود خارج کرده بود .

لازم به یادآوری است که این سیستم تا کنون موفق به دریافت نشان استاندارد در داخل کشور نشده است.

همانطور که گفته شد این سیستم بیماری زاست و استفاده از آن در ایجاد بسیاری از بیماری ها مؤثر است .

از طرفی نحوه نصب و اجرای آن در کشور به درستی شناخته نشده و کمبود نیروی متخصص به مشکلات کاربرد این سیستم افزوده است و نقایص آن را بیشتر هویدا می سازد .

منبع: معماری نیوز

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

فرهنگ غلط سیستم های گرمایشی در ایران/سیستم حرارت مرکزی ایمن ترین سیستم است!


رییس آزمایشگاه سوخت سازمان پژوهشهای علمی صنعتی مطرح کرد

رییس آزمایشگاه سوخت واحتراق سازمان پژوهشهای علمی صنعتی ایران گفت: مبحث دودکش در ساختمانها یک مبحث ایمنی و ذخیره انرژی است و متاسفانه در کشور علاوه بر اینکه ایمنی وسایل گرمایشی مورد توجه قرار نمی گیرد شاهد هدر رفت انرژی هم هستیم.

خبرگزاری فارس: فرهنگ غلط سیستم های گرمایشی در ایران/سیستم حرارت مرکزی ایمن ترین سیستم است


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سهیلا خوشنویسان در همایش بهینه سازی مصرف انرژی افزود: تمام دنیا به سمت استفاده از سیستمهای متمرکز گرمایشی پیش می روند ولی متاسفانه ما در ایران به دنبال سیستمهای گرمایشی غیر متمرکز می رویم بطور مثال در کشورهای اسکاندیناوی برای کنترل بهتر مصرف سوخت آبهای گرم را در محلی تولید میکنند بعد برای مصرف کننده می فرستند.

وی افزود: در یک بررسی که انجام  در رابطه با 5 هزار موتور خانه انجام دادیم این نتیجه حاصل شد که چون موتورخانه ها در بیرون از ساختمان و و احد مسکونی قرار دارند، حتی اگر هم آلودگی داشته باشند ضرر وخطرش کمتر از سیستم های احتراقی است که در داخل ساختمان و واحد مسکونی نصب می شود.

خوشنویسان با اشاره به افزایش روز افزودن استفاده از پکیج در کشور گفت: سازندگان ساختمان و دست اندرکاران ساخت و ساز باید به رسالت خود درست عمل کنند یعنی در جایی که نیاز به موتورخانه است، موتورخانه ودر جایی که نیاز به پکیج است، پکیج نصب کنند اما متاسفانه شاهد هستیم جایگاه این دو بدرستی شناخته نشده است و مهندسان به جای اینکه یک سیستم سیستماتیک درست کنند و از آلودگی هوا کم کرده و محیط زیست رابهترکنند و در مصرف سوخت و انرژی هم صرفه جویی کنند، صرفا به دنبال یک راه حل آسانتر هستند.

وی ادامه داد: وقتی نام پکیج را می آوریم برای یک ساختمان 40 طبقه یا 40 واحدی از آن استقبال بیشتری میشود اما در کنار این باید دغدغه ها رابررسی کرد از جمله اینکه آیا ما معاینه فنی پکیج را داریم یا نه؟

به گفته وی،در کل دنیا تکنیسین هایی هستند به نام تکنیسین دودکش که کارشان معاینه فنی وسلامت دودکش است.

خوشنویسان تصریح کرد: آیا بازدید از ساختمانی 40واحدی که در آن 40 پکیج است صرفه اقتصادی و سهولت بیشتر دارد یا اینکه یک موتور خانه مرکزی داشته باشد و یک نفر را بفرستیم که کلیه موارد را چک کند.

وی افزود: ما با استفاده از پکیج نه تنها مرگ خاموش بلکه مرگ تدریجی را داریم و کم کم سونامی سرطان را داریم و طبق مقالات بهداشتی 20درصد از ایرانیان دچار انواع مختلف سرطان میشوند.

وی گفت: پکیج هوای زیادی را در اتاق مصرف می کند و کم کم باعث مرگ تدریجی افراد می شود.

وی با اشاره به اینکه ما دو نوع مونوکسید کربن داریم گفت: یکی بر اثر هوای ناکافی است یکی بر اثر هوای خیلی زیاد است که از عوامل احتراق ناقص در منازل هستند.

وی با تاکید بر اینکه ما پاسدار محیط زیست خودمان هستیم گفت: باید این کار را انجام دهیم که اگر انجام ندهیم جنگ آب به وجود می آید در واقع همین کاهش نزولات جوی در اثر مصرف بی رویه سوخت است.

فارس

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

دودکش‌ها و نکات ايمني آن‌ها از سايت شركت ملي گاز ايران


جهت مطالعه :

وسايل گازسوز نيز همانند ساير وسايل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نياز به هوا دارند و تنها راه ارتباطي آنها با فضاي خارج از ساختمان از طريق دودكش مي باشد . گاز گرفتگي از جمله حوادثي است كه معمولا در اثرفقدان دودكش مناسب براي وسايل گازسوز به خصوص بخاري و آبگرمكن و عدم تهويه كافي درفضاي اتاق روي ميدهد . سوختن ناقص گاز و تجمع گازهاي مسموم كننده و يا حتي كمبود اكسيژن سبب مسموميت افرادي كه درچنين فضايي تنفس مي كنند شده و ممكن است به مرگ آنها منتهي شود. بنابراين براي جلوگيري از خطرات ناشي از سوختن ناقص وسايل گازسوز و گازگرفتگي به اين نكات دقيقاً توجه شود.

  • هر وسيله گاز سوز بايد داراي يك دودكش استاندارد و مجزا ومجهز به كلاهك باشد.
  • همواره محل اتصال دودكش به وسايل گازسوز را بازرسي و از آببندي و ثبات آنها اطمينان حاصل نماييد.
  • مسدود شدن دودكش سبب سوخت ناقص و ايجاد گازهاي خطرناك و مسموم كننده وبرگشت چنين گازهايي به داخل فضاي زندگي گرديده و باعث گازگرفتگي ومرگ مي شود.

دودكش وسايل گاز سوز در محل عبور از شيشه هاي پنجره نبايد مستقيماً با شيشه در تماس باشد. زيرا در چنين صورتي امكان شكستن شيشه در اثر حرارت و لق شدن و افتادن دودكش وجود دارد.
در صورتيكه دودكش از پنجره به بيرون هدايت شده است بايد داراي حداقل يك متر ارتفاع عمودي از محل خروج از پنجره باشد.
• هر چند وقت يكبار كلاهك دودكش هاي وسايل گازسوز را بازرسي وچنانچه كلاهك افتاده باشد آنرا در محل خود نصب كنيد . قابل ذكر است كه كلاهك علاوه بر اينكه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشيا به داخل دودكش جلوگيري مي كند، در منظم سوختن وسيله گازسوز نيز موثر است . ضمناً از فشردن بيش از اندازه كلاهك كه باعث تغيير حالت وگرفتگي منافذ خروج گازهاي دودكش مي شود نيز خودداري كنيد.
  • انتهاي دودكش هاي توي كار بايد حداقل 1 متر از سطح پشت بام بالاتر باشد.


هر وسيله گازسوز بايستي داراي دودكش مناسب و بدون اشكال جهت تخليه گازهاي حاصل از احتراق به فضاي آزاد باشد و هرگونه نقص و نارسايي و رعايت ننمودن استانداردها در اين مورد موجب حادثه خواهد گرديد.

  • در هنگام ساخت ، خريد واجارة منزل به دودكش وسايل گازسوز كاملاً توجه فرمائيد و تا حدالامكان از خريد و اجارة خانه‌هائي كه فاقد دودكش مناسب در داخل ديوار مي باشد خودداري فرمائيد.

تمام دودكش هاي وسائل‌گازسوز بايستي‌ حتماً مجهز به ‌بخش ‌عمودي متناسب‌وكلاهك H باشد.

  • از قراردادن خروجي دودكش به صورت افقي با كلاهك و يا بدون كلاهك در زير سقف و بالكن جداً خودداري فرمائيد.
   • به ‌هيچ عنوان دودكش وسايل‌گازسوز وهواكش (فن) را از يك ‌لوله يا‌ كانال مشترك عبور ندهيد.
  • براي دودكش داخل و بيرون ديوار به هيچ عنوان از لوله‌هاي پلاستيكي و غير مقاوم در برابر حرارت استفاده نشود.
  • دودكش بايد از ورقهاي ضد زنگ (گالوانيزه) و نسبتاً ضخيم انتخاب شود.
  • آبگرمكن و بخاري حتماً بايستي مجهز به دودكش باشد . از نصب اين وسيله‌ها بدون دودكش در محيطهاي بسته جداً خودداري نمائيد.
  • استفاده از دودكش‌هاي مشترك بايستي با نظر متخصصين ‌و مهندسين ‌مشاور تأسيساتي ‌انجام ‌گردد.
  • استفاده از دودكشهاي ‌آكاردئوني ‌آلومينيومي بعلت ‌عدم امكان ‌آببندي در ابتدا و انتها خطرناك مي‌باشد.
  • از قراردادن قطعات لوله دودكش بصورت لب به لب خودداري نمائيد و حتماً از دودكشهاي نوع نر و ماده كه باعث آببندي در محل اتصال و عدم خروج گازهاي حاصل از احتراق خواهد شد ، استفاده نمائيد.
    • هنگام عبور دودكش از داخل ديوار و تقاطع آن بايستي قطر لوله فلزي كاملاً يكسان باشد كم‌كردن قطر لوله هنگام خروج از ساختمان (ديوار يا سقف) مجاز نمي‌باشد.
  • ازنصب دودكش درحياط ‌خلوتهاي رو بسته خودداري نمائيد. داكت دودكشها بايد خروجي از بالا و پايين به هواي آزاد داشته باشد و به هيچ وجه هيچگاه بالاي داکت مسدود نگردد .
• دودكش‌ها را مرتباً بازرسي نمائيد و از آزادبودن مسير دودكش اطمينان حاصل نمائيد.
  • اطراف لوله‌هاي دودكش موجود در موتورخانه بايستي كاملاً آببندي گردد تا از نفوذ گازمونواكسيد كربن (CO) به داخل بنا و يا موتورخانه جلوگيري شود.

  • در هنگام هرگونه ساخت و ساز مراقب باشيد ، مصالح ساختماني بداخل دودكشها ريخته نشود و راه ورودي دودكش را مسدود نكرده باشد.
  • هر ساله قبل از روشن كردن وسائل گرمازا ، مراقب باشيد مسير دودكش‌ها توسط پرنده اي لانه‌سازي و مسدود نشده باشد.
  • بخش عمودي (خروجي) دودكش حداقل بايستي 3 برابر بخش افقي درنظر گرفته شود و حداقل ارتفاع بخش عمودي نبايستي از يك متر كمتر باشد.
   • جهت جلوگيري از پديده خطرساز «مکش معکوس» در ساختمانها لازم است بر روي قسمت زيرين درب ورودي هر آپارتمان از دريچه تهويه کرکره اي يا آيفوني مناسب به طول 50×20 سانتيمتر استفاده گردد . همچنين زير دربهاي ورودي اطاق خواب ها نيز حدود 3 تا 5 سانتيمتر بازباشد.


 بر گرفته از سايت شركت ملي گاز ايران

براي مطالعه ادامه مطلب به آدرس زير مراجعه فرمائيد : 
http://www.nigc.ir/Site.aspx?ParTree=11191116

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

طراحی دودکش ها
 

- طراحی و مساحت دودکش باید به گونه ای باشد که در آن جریان لازم برای انتقال همه گازهای حاصل ازاحتراق به هوای خارج از ساختمان ایجاد شود.
- سیستم دودکش باید به گونه ای طراحی و ساخت شود که عمل احتراق در دستگاه با سوخت مایع یا گاز طبق توصیه سازنده دستگاه در شرایط ایمنی و اطمینان بخش انجام گیرد.
- سیستم دودکش باید از نقطه اتصال به دستگاه یا کلاهک تعادل تا انتهای درخارج از ساختمان به صورت یک سیستم به هم پیوسته و درزبندی شده باشد و از هیچ نقطه آن گازهای حاصل احتراق به داخل فضاهای ساختمان نشت نکند.
- هر دهانه باز در طول دودکش (لوله ‌رابط باطول دودکش ‌قائم) باید به دریچه فلزی مقاوم در برابر دمای کاردودکش و بدون نشت مسدود شود.
- سیستم دودکش باید در برابر ضربات فیزیکی و صدمات خارجی مقاوم باشد.
- لوله ‌رابط‌ دودکش قائم باید با بست ها و تکیه گاههای مناسب برای تحمل وزن و دمای کار دودکش درمحل خودثابت شود.
- هیچ یک از اجزای سیستم دودکش نباید از داخل کانال هوا یا پلونوم های آن عبورکند.
- اگر قسمتی از دودکش یا لوله رابط آن ازداخل فضای دیگر غیر از فضای محل نصب دستگاه با سوخت مایع یا گاز عبور کند باید در داخل محفظه ای بامصالح دست کم دو ساعت مقاوم در برابر آتش قرار گیرد.
- زیر دودکش قائم باید یک اتصال تخلیه تقطیر بخار آب پیش بینی شود.
- دودکش قائم فلزی باید روی پایه ای ازمصالح ساختمانی مقاوم در برابر وزن دودکش و دمای آن قرار گیرد.
- دهانه دودکش قائم با در رابط آن که به یک دستگاه با سوخت مایع یا گاز متصل میشود باید دست کم برابر دهانه خروجی دستگاه باشد.
- قسمت پایین دودکش قائم باید دست کم ۳۰ سانتیمتر در زیر پایین ترین اتصال رابط به آن ادامه یابد.

در هر قسمت از فضاهای ساختمان که در اشغال و تصرف انسان باشد و تعویض هوای مورد نیاز با تهویه طبیعی ممکن باشد تعویض هوای طبیعی باید پیش بینی شود و تعویض هوای مکانیکی لازم نیست .
تعویض هوا طبیعی هر فضا باید از راه دهانه های باز یا بازشوی آن فضا به هوای بیرون از ساختمان از قبیل در و پنجره و دریچه شبکه و مانند آن صورت گیرد.
سطح بازشوی دهانه هر فضا به هوای خارج باید دست کم ۴ درصد سطح زیربنای آن فضا باشد که تعویض هوای طبیعی آن مورد نظر است.

الف- برای فضائی که دهانه بازشوی مستقیم به هوای بیرون ندارد باید از طریق فضای مجاور تهویه شود . دهانه بازشوی بدون مانع این دوفضا حداقل ۸ درصد سطح زیربنای فضای اصلی موردنیاز باشد به طوریکه نباید از ۲ مترمربع کمتر باشد. سطح دهانه بازشوی فضای مجاور به هوای بیرون باید برای سطح زیربنای کل دو فضا محاسبه و اندازه گیری شود.
ب- فضای واقع در زیرزمینی که تعویض هوای طبیعی آن مورد نظر باشد ممکن است از راه یک دهانه بازشوی قائم و یک دهانه بازشوی افقی به هوای بیرون مربوط شود دراین صورت عرض مفید فضای باز خارج که دهانه قائم به آن بازمیشود باید دست کم 1/5 برابر عمق بازشوی قائم باشد

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

چیلر جذبی برای گرمایش و سرمایش محله ای

مقاله
چیلر جذبی برای گرمایش و سرمایش محله ای

برگردان مقاله : مهندس پیمان جعفریان

حجم : 658 کیلو بایت

لینک دانلود : http://www.4shared.com/zip/4lCOV4ek/chiler.html


موضوعات مرتبط: تأسیسات

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

ونت چیست؟


vent

لوله ونت عبارت است از لوله ای که از طریق آن بوی نا مطبوع و همچنین گازهای ناشی از فاضلاب به پشت بام و سپس هوای آزاد تخلیه میشود . فاضلاب از طریق سیفون 90 یا 45 درجه به لوله فاضلاب وارد میشود . در محل ورد به لوله اصلی با قرار دادن یک 3 راه یک خروجی برای لوله ونت گرفته میشود

بهترین حالت اجرای عصایی آنست که پشت به باد می باشد 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

برق کشی


معمولا ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است :

مرحله اول :

1 - کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستمهای روشنائی – سیستم های صوتی 
-  سوکتهای برق – تلفن – آنتن – آیفون – فن کوئیل ها – اطفاء حریق – برق اضطراری و موتور خانه.

2- اجرای نقشه روی کار.

3- تراز کردن کل قوطی کلیدها و کشیدن خطِ  تراز با چک لاین.

4- شیار زدن مسیر لوله ها با شابلون ودستگاه شیارزن .

5- کندن قوطی کلیدها با دستگاه .

6- سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس میشود).

7- نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.

8- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه فیوز آورده می شود.

 ۹- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می شود.

 

 

10- اجرای لوله پولیکا گذاری توسط گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر  و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.

11- جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه ( این سینی برق ها برای ورود کابل های برق تلفن آنتن ماهواره و ....... نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت های ساختمان فیکس و وارد باکس های مورد نیاز خود می شود).

12- پوشش کامل روی لوله پولیکا های که در کف ساختمان کار شده است.

13- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

14- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

15- تامین ارتینگ ساختمان( نصب پلیت و سیم مسی وزغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و به مصرف کننده ها)

16- لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است(در پارکینگ های اداره جات داخل روشنائی آسانسور وروشنائی موتور خانه).

 

مرحله دوم:

 (بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار)

 1- تمیز کردن قوطی کلیدها وبریدن لوله های اضافی روی کار.

2- سیم گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم ها و قطر سیم ها و جنس سیم ها از روی استاندارد انتخاب میشود)

3- انداختن کابل شیلد دار برای بلندگوها وازآنجا به ولوم های همان اتاق و از آنجا به فیشهای پشت آمپلی فایرها.

4-کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور(درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل ها داخل موتور خانه و وارد  تابلو های مخصوص خودش میشود).

5- کابل کشی تلفن –آنتن ماهواره وآیفون ازتابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل ها و از آنجا به باکس های مخصوص خودشان.

6- اتصالات سر سیم ها در داخل قوطی کلید- جعبه فیوزها – روشنائیها – توکارها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن - اطفاء حریق- UPS(نصب دستگاه های تغذیه  UPS به شرکتهای مسئول مرتبط میشود)

 7- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم ها توسط حوضچه قلع

8- عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).

9- اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان نصب نور افکن ها در نما.

 

مرحله سوم ( بعد از نقاشی و کف تمام شده):

1- بستن کلید و پریز و تراز کردن آنها

2- بستن ترمینال روی سر سیم ها.

4- نصب دتکتور های دود و شستی آنها روی جاهای تعیین شده

.5- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم ها و فیوز بندی آنها

6- نصب آیفون تصویری بستن سوکتها و شستی های مربوط به آن.

 7- نصب آنتن مرکزی و سوئچینگهای مربوط به آن

8- نصب سوئچینگهای ماهواره ( نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت های مربوط میباشد)

9- نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ ها

 10- نصب چشم لایتینگ در سرویسها برای هود مرکزی ( این چشم ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویسها می شود)

11- نصب نور مخفی های داخل سقف کاذب و کفی های روی سرامیک.

 

نصب تجهیزات برقی: 

- نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته میشود)

- نصب پایه سینی برق روی دیوار وفیکس کردن سینی برق روی آن.

- نصب لوله زیرسینی برق وازآنجا روی الکتروموتورها و ترموستات ها و مصرف کننده های دیگر.

- کابل کشی از تابلوبرق روی سینی برق و داخل لوله ازآنجا سرالکترو موتورها و ترموستات ها و مصرف کننده ها.

- وایرشوزدن و شماره زدن سر سیم ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات ها و مصرف کننده ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

اطلاعیه مهم سندیکای آسانسور


روز چهارشنبه مورخ 31/3/91 صفحه چهارده روزنامه همشهری


قابل توجه افراد حقیقی و حقوقی و مالکان و استفاده کنندگان و مدیران و هیئت مدیره ساختمانهای اداری، تجاری، مسکونی، صنعتی، بیمارستانی و غیره . به اطلاع میرساند که به علت بوجود آمدن حوادث ناگوار در بهره برداری آسانسورهایی که فاقد ایمنی کامل میباشند انجام موارد ذیل اجباری و لازم الاجرا میباشد

شرکتهای فروشنده آسانسور تا زمانی مسئولیت آسانسور فروخته شده را عهده دار خواهند بود که مالکان یا استفاده کنندگان با شرکت فروشنده قرارداد سرویس و نگهداری معتبر داشته باشند و داشتن قرارداد سرویس و نگهداری با شرکتهای عضو سندیکا ضروری خواهد

تمامی آسانسورهایی که از زمان بهره برداری آن سه سال می گذرد، ضروری است که توسط شرکتهای فروشنده عضو سندیکا طی قرارداد جداگانه جهت جنرال سرویس اقدام و گواهی ایمنی آسانسور را اخذ نمایند و هر سه سال یکبار تمدید آن ضروری خواهد بود

کلیه استفاده کنندگان از تمامی آسانسورهای در حال بهره برداری، میبایستی قرارداد سرویس و نگهداری معتبر با شرکت فروشنده و یا سایر شرکتهای عضو سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران و خدمات وابسته را داشته باشند

بدیهی است اجرای این فراخوان از مورخ اول تیر ماه سال 1391 به مدت سه ماه اعلام میگردد. چنانچه از سوی مالکان و مدیران و استفاده کنندگان اقدام جدی صورت نپذیرد و باعث بوجود آمدن حوادث ناگوار جسمانی و مالی و جانی گردد، مسئولیت قانونی حوادث به عهده آنها خواهد بود.

این اطلاعیه به منزله اخطار قانونی قلمداد شده که در مراجع قضایی قابل استناد خواهد بود


سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران و خدمات وابسته

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

چرا باید ساختمانهای عمومی مجهز به سیستیم حرارت مرکزی باشند ؟

 امروزه پیشرفت فن‌آوری‌ها، زندگی در ساختمان‌های انفرادی یا خانه‌های مستقل را غیرممکن ساخته است. جهت استفاده از مزایای فن‌آوری‌های جدید، با توجه به تنوع و تخصصی‌شدن آنها، همه باید به صورت جمعی در کنار هم زندگی کنند و با کمک همدیگر در جهت رفع نیازها و تأمین آسایش دوسویه بکوشند. بدین لحاظ «با هم زیستن» در جوامع شهری از ضروریات زیستن مدرن انسان‌هاست. بدیهی است که این زیستن، «زیستن در حضور دیگری» را اجبار می‌کند و نیازمند قوانینی است که مرز میان انسان‌ها را معین نموده و امکان سوءاستفاده‌ها را حذف و بهره‌‌ی هدف‌دار را در جامعه مشخص می‌نماید. یکی از مهمترین مولفه‌ها در سلامت یک جامعه، خانواده و رابطه‌ی آن با محیط زندگی می‌باشد، که در صورتی که ارتباط بین خانواده‌ها در محیط زندگی بدرستی تعریف نشده و قوانین حاکم بر آن شفاف نباشد و حمایت همگان را برآورده نسازد، کدورت‌ها و ناخرسندی‌ها تا مرزی پیش خواهد رفت که انسان نجات خود را ورای آن محیط جستجو می‌نماید.
با عنایت به پیشرفت‌هایی که در فن‌آوری‌های جدید ساخت و ساز به وجود آمده است، میل و رغبت خانواده به زندگی در برج‌های مسکونی با امکانات ویژه و ایمنی زیاد از یک سو و کاهش هزینه‌ها از سوی دیگر افزایش یافته است. انتخاب یک برج برای زندگی به عوامل متعددی بستگی دارد. بحث ایمنی، بهداشت، رفاه، آسایش، صرفه‌ی اقتصادی و سایر مقوله‌های مشابه گزینه‌های اصلی در انتخاب خانواده‌ها برای زندگی در برج‌هاست. در این میان بعد از ساخت بنا، تأسیسات مهمترین عامل در طول مدت بهره‌برداری است و نحوه تعامل خانواده‌هایی که در یک برج یا یک مجموعه مسکونی زندگی می‌کنند، از موارد مهمی است که در این مقوله به یکی از دغدغه‌های اجرای تأسیسات در مجتمع‌های مسکونی بلندمرتبه تبدیل می‌شود. بدیهی است که این تحقیق، یک مطالعه‌ی خلاصه و مقدماتی، در سطح مقایسه بین روش‌های گوناگون اجرای تأسیسات انجام‌ شده است که در عین حال ظرفیت بسط به مناطق جغرافیایی کشور یا سطوح مختلف اقلیمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را دارد و چالش‌ها و مزایا و معایب هر یک از روش‌های مختلف را تحقیق می‌کند.
  

هدف از این تحقیق، بررسی روش‌های مختلف طراحی و اجرای تاسیسات گرمایش مجتمع‌های مسکونی به ویژه بلندمرتبه‌ها و مقایسه آنها از جنبه‌های مختلف می‌باشد.
در خصوص تأمین سرمایش و گرمایش محیط دو روش اصلی وجود دارد:
      الف – تأمین سرمایش و گرمایش بصورت متمرکز و تحت مدیریت واحد
       ب - تأمین سرمایش و گرمایش بصورت غیرمتمرکز و در هر واحد


در این مقاله فقط مقایسه سیستم های گرمایشی مجتمع های مسکونی بلند مرتبه به صورت متمرکز «موتورخانه مرکزی» و غیرمتمرکز « پکیج حرارتی » مورد بررسی قرار گرفته است .
ابتدا ذکر دو نکته جهت توجیه بعضی از موارد مطروحه در ذیل، لازم به نظر می رسد زیرا اگر مجتمع هایی دارای سیستم پکیج حرارتی باشند باز هم به دو موتورخانه نیاز دارند.
الف) طبق الزامات مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، چنین مجتمع‌هایی نیازمند سیستم موتورخانه آبرسانی متصل به سیستم اطفاء حریق با برق اضطراری جهت مصارف آتش‌نشانی می‌باشند.
ب) طبق الزامات مبحث 16(بند16- 4- 6 قسمت ب) مقررات ملی ساختمان جهت تامین آب مصرفی، ساختمان باید دارای مخزن ذخیره آب باشند که طبیعتا یک موتورخانه با بوستر پمپ‌های آبرسانی نیز مورد نیاز است.
تأمین شرایط لازم طبق الزامات مباحث مقررات ملی ساختمان از نظر طراحی، اجرا و بهره‌برداری

1) در صورت استفاده از سیستم پکیج حرارتی
1-1) تامین هوای احتراق
·   در صورت مفروض بودن 2.5 متر مکعب بر ساعت مصرف گاز دستگاه پکیج و 0.7 متر مکعب بر ساعت جهت اجاق گاز و 0.1متر مکعب بر ساعت جهت روشنایی ، حداقل 7/2 متر ارتفاع واحد مسکونی، طبق بند17-7-5-7 با کسر فضاهای مربوط به سرویس بهداشتی، حمام، کمدها، کابینت‌ها و اتاق خواب‌ها، برای هر واحد حداقل 66 مترمربع زیر بنا ( با الزام یک مترمکعب جهت هر 177 کیلوکالری بر ساعت دستگاه‌های گازسوز ) ضروری است.
·   برای ساختمان های بیش از 10 واحد، نصب وسایل گاز سوز ظرفیت بالا ممنوع است، مگر آنکه هوای مورد نیاز برای احتراق را از محیط بیرون تامین کند[1].

1-2) اجرای دودکش
در صورتی که شرط 1 محقق شود، مبحث انتقال محصولات احتراق مطرح می‌گردد:
·   از آنجا که امکان نصب دودکش در نما و یا استفاده از دودکش دوجداره در نما به دلیل نقض الزام فاصله دودکش از بازشوها و وجود بازشو در بالای دودکش و... قابل اجرا نیست و در صورت نصب دودکش در داخل ساختمان نیز ضوابط مربوطه رعایت نمی‌گردد و تنها می‌توان "معبر دود" به آنها اطلاق نمود و حتی بعضا مشاهده می‌شود که با لوله سیمانی حداکثر با ضخامت 20 میلیمتر و بدون لب فنجانی استفاده می‌نمایند و در نهایت جهت محافظت روی آن اندود گچ به ضخامت 3 تا 20 میلیمتر می‌کشند که پس از مدت کوتاهی ترک و از همان محل منواکسیدکربن به داخل واحد نفوذ می‌نماید‌.
·   جای تعجب است در اغلب طراحی ساختمان‌ها محل عبور لوله‌ها، دودکش‌ها، رایزرها و یا داکت‌های در ابعاد مناسب و در محل مناسب در نظر گرفته نمی‌شود و معماران در طراحی با مهندسان تاسیسات در این باره مشورت نمی‌کنند.[2]در واحدهایی که پکیج، بخاری یا شومینه نصب می‌شود، ساکنان آن واحد عموما باید به نکات ایمنی مبحث هفدهم مقررات ملی ساختمان آشنایی کامل داشته و رعایت نمایند.
·   با  فرض براینکه دودکش مورد نظر طبق استاندارد با الزامات مباحث مقررات ملی ساختمان و بند 2-4-10نشریه شماره 3- 128 معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اجرا گردد، صرف‌ نظر از اینکه چه حجمی از فضای واحدها مخصوصا در طبقات بالا اشغال می‌گردد:
به فرض اینکه هر بلوک‌ دارای هشت طبقه باشد، داکت دودکش اجرا شده در طبقه هشتم با احتساب حداقل 10سانت دیوار بتنی دودکش و در نظر گرفتن 19 سانتی متر قطر خارجی معبر دود و24 میلیمتر لبه فنجانی و فاصله 5 سانتی متر از دیواره دودکش تنها جهت هشت واحد در یک راستا 1.15مترمربع فضا اشغال می‌کند. این در صورتی است که فضای مورد نظر به صورت دال بتنی اجرا گردد و درصورت وجود تیرچه به طبع آن فضای اشغال شده توسط معبر دود نیز افزایش پیدا می‌کند. البته بحث محل قرارگیری دودکش ها نسبت به عناصر سازه ای مانند تیرها نیز بحث مهم و جداگانه ای است که مشکلاتی را به وجود می آورد و مستلزم تدبیر مشترک مهندسان طراح معمار، عمران و مکانیک پروژه است.
·   اجرای دودکش ها طبق مبحث 14 در 99.5 درصد از ساختمانها  اجرا نشده و نمی شود و همین مطلب باعث افزایش خطر در حال و آینده نزدیک که در اثر زلزله های متوسط این دودکش های پکیج که تعدادشان بسیار زیاد است دچار شکست و ترک شده و تلفات جانی بسیاری خواهد داشت.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک

معمولا از سپتیک تانک ها برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می شود. بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت سپتیک تانک برای فاضلابهای بهداشتی آمده است. براساس استانداردهای موجود ظرفیت سپتیک تانک را برابر حجم فاضلاب تولید روزانه در نظر می گیرند. بنابراین جهت تعیین ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقیم دارد.

     در جدول زیر مقدار تولید فاضلاب به ازای هر نفر در شرایط مختلف آمده است.

ردیف محل واحد محدوده مقدار معمول
لیتر در روز لیتر در روز
1 واحدهای مسکونی شهری نفر 80-150 120
2 ویلاهای تفریحی نفر 120-200 150
3 ساختمانهای اداری نفر پرسنل 8 ساعته 30-60 50
نفر پرسنل 24 ساعته 70-100 90
4 کارخانه ها و کارگاه های صنعتی نفر کارگر 8 ساعته 40-70 60
نفر کارگر 8 ساعته با امکان استحمام 90-120 110
5 کارگاه های ساختمانی نفر پرسنل 8 ساعته 40-80 60
نفر پرسنل 24 ساعته 80-120 100

 

      بنابراین برای محاسبه ظرفیت سپتیک تانک باید تعداد نفرات را در سرانه آنها مطابق جدول فوق ضرب نمود. عدد حاصل برابر حداقل ظرفیت مورد نیاز برای سپتیک تانک می باشد. برای روشن شدن بیشتر مطلب به مثالهای زیر توجه نمایید.

مثال 1: می خواهیم ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز برای فاضلاب بهداشتی یک کارخانه تولیدی  را محاسبه نماییم. این کارخانه در دو شیفت فعال می باشد که در شیفت اول مجموعا 150 نفر کارگر و پرسنل اداری و در شیفت دوم 80 نفر کارگر مشغول کار هستند.

طبق سرانه ردیف 4 جدول فوق سرانه هر نفر پرسنل یا کارگر در هر شیفت 50 لیتر می باشد. جمع کل پرسنل 230 نفر است بنابراین ظرفیت مورد نیاز از حاصلضرب عدد 230 در 50 بدست می آید که معادل 11500 لیتر خواهد شد. با توجه به ظرفیت های استاندارد در این مثال استفاده از یک سپتیک تانک به ظرفیت 12 مترمکعب پیشنهاد می شود.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

انتخاب حجم مخزن ذخیره آب


1.  قبل از هر چیز بایستی به این نکته اشاره کرد که دلیل انتخاب بام ساختمان برای نصب مخزن ذخیره چیست
ذخیره سازی ؟               تامین فشار؟                    هردو؟
 2.  اگر صرفا منظور ذخیره سازی باشد که اصولأ در کشور ما که اغلب نقاط آن بر روی کمر بند زلزله واقع شده ، گذاشتن یک بار دینامیکی بر روری سازه کار منطقی و صحیحی نمی باشد و بهتر است از مخزن ذخیره زمینی با سیستم تامین فشار مکانیکی استفاده گردد.
3.  اگر منظور تامین فشار باشد که در این حالت مشخصات عمومی ساختمان مانند ارتفاع و تعداد واحد های ساختمان در انتخاب محل مخزن ذخیره موثر خواهد بود و در این مورد حالتهای زیر موجود است :
-  ساختمانهای معمولی که فشار شبکه در برخی از ساعات شبانه روز جوابگوی فشار بالاترین مصرف کننده می باشد و تنها در ساعاتی از روز بدلیل افت فشار شبکه نیاز به تامین فشار وجود خواهد داشت.
در اینگونه ساختمانها در صورتیکه نخواهیم از سیستم تامین فشار مکانیکی (پمپاژ) استفاده نمائیم بهترین محل نصب در بام و بر روی خرپشته ساختمان خواهد بود که برای محاسبه حجم مخزن به روش زیر عمل میگردد
که در این فرمول مصرف ساعتی ساختمان به روش زیر محاسبه میگردد:

حجم مخزن = مصرف ساعتی ساختمان x تعداد ساعات بی آبی
تعداد افراد ساکن در ساختمان X میزان مصرف روزانه هر نفر بر اساس کاربری و منطقه = مصرف روزانه ساختمان
مصرف ساعتی ساختمان=  24/ ) مصرف روزانهX ضریب پیک )بین 1.5 تا 2((
توجه داشته باشید حجمی که در این حالت بدست می آید نبایستی باری بیش از مجموع بار مرده ساختمان به سقف اعمال نماید در هر صورت بهتر است موقعیت و محل نصب با مهندس سازه ساختمان هماهنگ گردد ضمنآ حداکثر فشار بالاترین مصرف کننده در حد 3الی 4 متر ستون آب خواهد بود که فشار مطلوبی نمی باشد
 - ساختمانهای معمولی که فشار شبکه در تمامی ساعات شبانه روز جوابگوی فشار بالاترین مصرف کننده می باشد
در اینگونه ساختمانها صرفأ بابت پیشگیری از قطعی آب در برخی زمانها و به درخواست کارفرمای پروژه ، مخزن ذخیره نصب میگردد. اینگونه ساختمانها چون غالبأ در دسته ساختمانهای لوکس قرار میگیرند بهتر است از سیستم تامین فشار مکانیکی استفاده گردد ولی در صورتیکه بنا به هر دلیلی نیاز به استفاده از مخزن بر روی بام وجود داشت روش محاسبه به شرح زیر است
چون پیش بینی از بابت زمان قطعی آب در دست نیست لذا می بایستی حجم مخزن را برای حالتهای یک روزه ، نصف روز و یا چند ساعت محاسبه نمود و با توجه به حجم های بدست آمده و ابعاد مخزن و البته درخواست کارفرما نسبت به انتخاب یکی از آنها اقدام نمود. که روش محاسبه مطابق قسمت قبلی می باشد.
-  ساختمانهای بلند که فشار آب شهر جوابگوی فشار شبکه در بالاترین مصرف کننده ساختمان نیست
در این حالت چون نیاز به سیستم تامین فشار مکانیکی وجود دارد بهتر است از منبع ذخیره زمینی و تاسیسات تامین فشار استفاده نمود و از اضافه کردن بار اضافه به سازه پرهیزکرد.
البته شایان ذکر است بسیاری از پیش کسوتان صنعت تاسیسات و یا حتی کتابهای تاسیساتی با چاپ جدید برای اینگونه ساختمانها منبع هوائی را پیشنهاد داده اند بدین صورت که یک مخزن ذخیره زمینی آب شهر را دریافت کرده و از طریق یک سیستم پمپاژ آنرا به مخازن هوائی که در طبقات و یا در بام قرار دارند (بسته با ارتفاع ساختمان و زون بندی های فشار) می فرستد و آب مصرفی از از طریق آن مخازن و با فشار ثابت به مصرف کننده ها منتقل میگردد.
این نوع طراحی بدلیل مشکلاتی که در سیستم تامین فشار مکانیکی نسل قدیم (الکتروپمپ های با دور ثابت) وجود داشت ، مرسوم بوده است ولی با ابداع سیستم پمپاژ دور متغیر مشکلات سیستم های پمپاژ مرتفع گردیده و این سیستم توجیه فنی و اقتصادی ندارد علاوه بر آن مصرف انرژی نیز در این سیستم به مراتب بیشتر می باشد.
در خاتمه شایان ذکر است در صورتیکه پروژه نیاز به سیستم ذخیره آب آتش نشانی نیز داشته باشد می بایستی حجم آن نیز به حجم مخزن ذخیره اضافه گردد مگر اینکه منبع تامین آب آتش نشانی از آب شهر جدا باشد (به عنوان مثال از چاه تامین گردد.

در هر صورت حالتهائی را که اجبار استفاده از مخزن ذخیره زمینی در انها وجود دارد به شرح زیر تقدیم میگردد
1. ساختمانهائی که فشار شبکه آب شهری در هیچ ساعتی از شبانه روز جوابگوی فشار لازم برای طبقات فوقانی ساختمان نیست مانند اغلب ساختمانهائی که بیشتر از 8 طبقه ارتفاع دارند.
2.  ساختمانهائی که بدلیل تراکم زیاد ، دبی انشعاب آب شهری جوابگوی دبی مورد نیاز در حالت پیک مصرف ساعتی ساختمان نباشد
3.  ترکیبی از حالت های 1 و 2 .
در حالت اول فرض بر این است که کمبود دبی آب مطرح نمی باشد لذا به همان میزان آب که سیستم مصرف می نماید ، شبکه آب شهری جایگزین می کند پس نیازی به ذخیره سازی زیاد نمی باشد ولی باید توجه نمود که ساختمانی با این ارتفاع می بایستی حتمأ مجهز به سیستم اطفاء حریق باشد بنابر این حداقل حجم مخزن ذخیره برابر خواهد بود با حجم مورد نیاز برای مصارف آتش نشانی به علاوه 10% جهت مصارف بهداشتی .
شایان ذکر است این حجم حداقل حجم مخزن می باشد و در صورت صلاحدید مهندس طراح و یا خواست کارفرما می توان این حجم را افزایش داد.
ضمنأ توجه داشته باشید در مخازن مشترک می بایستی دو انشعاب خروجی از مخزن گرفت که یکی برای مصارف آتش نشانی می باشد و در پایین ترین نقطه مخزن قرار دارد و دیگری برای مصارف بهداشتی است و ارتفاع نصب انشعاب دوم به گونه ایست که همواره حجم مورد نیاز آتش نشانی در قسمت پایین مخزن وجود داشته باشد.
به عنوان مثال اگر حجم مخزن ذخیره مشترک 1000 لیتر و ابعاد مخزن 1x1x1 متر و 900لیتر برای آتش نشانی و 100 لیتر برای مصارف بهداشتی در نظر گرفته شده باشد ارتفاع نصب انشعاب آتش نشانی هم ارتفاع کف مخزن خواهد بود و ارتفاع نصب انشعاب آب بهداشتی در ارتفاع 90 انتیمتری از کف خواهد بود.
در حالت دوم فرض بر این است که دبی انشعاب آب شهری جوابگوی پیک مصرف ساختمان نمی باشد .(قبل از هر چیز می بایستی به این نکته اشاره نمود که در هنگام خرید انشعاب آب شهری میزان مصرف یک روز ساختمان در قرارداد خرید ذکر میگردد و بر اساس آن میزان هزینه انشعاب محاسبه میگردد لذا شرکت آب و فاضلاب ملزم به تامین میزان آب قید شده در قرارداد در یک شبانه روز می باشد)بنابر این مهندس طراح می بایستی مصارف آب ساختمان را در یک شبانه روز محاسبه نماید (روش محاسبه در پست های قبلی بیان شده است) و آنرا در اختیار کارفرما قرار دهد تا بر اساس آن اقدام به خرید انشعاب گردد.سپس می بایستی با توجه به قطر انشعاب خریداری شده میزان دبی لحظه ای انشعاب را در ساعت های پیک محاسبه نماید و آنرا با مصرف پیک ساختمان (روش محاسبه در پست های قبلی بیان شده است)مقایسه نماید و در صورتیکه میزان مصرف بیشتر از دبی شبکه باشد می بایستی از مخزن ذخیره استفاده نمود (لازم به ذکر است غالبأ این پروسه اتفاق نمی افتد و مهندسین طراح بر اساس تجارب کاری خود و منطقه ساخت پروژه تصمیم گیری می نمایند که این مستلزم داشتن تجربه کافیست ) در این حالت حجم مخزن ذخیره حداقل به میزان 2 ساعت مصرف پیک ساختمان خواهد بود و در صورتیکه نیاز به ذخیره سازی آتش نشانی نیز وجود داشت ، حجم مورد نیاز آتش نشانی نیز به آن اضافه خواهد شد و روش انشعاب گیری نیز مانند ردیف قبلی خواهد بود.
در هر صورت اگر از مخزن ذخیره زمینی استفاده گردد می بایستی پس از آن از سیستم تامین فشار مکانیکی استفاده نمود که محاسبات آن به شرح زیر است :
دبی سیستم تامین فشار برابر خواهد بود با دبی لحظه ای ساختمان (مطابق با روش گفته شده در پست های قبلی).
فشار سیستم تامین فشار برابر خواهد بود با
ارتفاع ساختمان + افت فشار تا دورترین مصرف کننده + حداقل فشار مورد نیاز دور ترین مصرف کننده
در غالب کتابهای تاسیساتی پیشنهاد گردیده این مجموع از ارتفاع مکش مثبت )اختلاف ارتفاع سطح آب داخل مخزن تا آکس ورودی پمپ در صورتیکه عدد مثبتی باشد) کم گردد.
ولی من پیشنهاد میکنم در صورتیکه این عدد کمتر از 5 متر باشد در معادله بالا تاثیر داده نشود چرا که این عدد به عنوان یک safety factor در سیستم خواهد بود.
توجه داشته باشید حداکثر فشار این سیستم نباید به گونه ای باشد که فشار در پشت نزدیکترین مصرف کننده بهداشتی از 4.5 بار تجاوز نماید ولی در حالتهای خاص ممکن است تا 5.5 بار نیز مجاز باشد .
در حالتهائی که فشار بیشتر از این میزان می باشد می بایستی به زون بندی ساختمان فکر کرد.
در مورد سیستمهای تامین فشار مکانیکی (بوستر پمپ ها ) مطالب بسیار زیاد است که از حوصله این تاپیک خارج می باشد و تنها به ذکر نحوه سفارش آن می پردازم
برای سفارش یک بوستر پمپ علاوه بر هد و دبی کلی ، تعداد پمپهای مورد نیاز)حداقل 2 دستگاه ( ، نحوه کنترل )پرشر سویچ ، دور متغیر، PLC و( ... ، مارک پمپها ، تیپ پمپها و قطر اتصال لوله ورودی و خروجی به سیستم مورد نیاز خواهد بود.

 

ساختمانهای مسکونی

منازل مسکونی یک یا دو طبقه شهری هر نفر در شبانه روز                        200-250

آپارتمانها هر نفر در شبانه روز                                               150-200

ساختمانهای مجردی هر نفر در شبانه رو                                               100-150

پانسیون ها هر نفر در شبانه روز                                            120-180                                                                      

خانه های روستائی هر نفر در شبانه روز                                   80-100

ساختمانهای اداری و کارگری

ساختمانهای اداری هر کارمند در روز                                       20-30

کارخانجات با احتساب مصارف صنعتی عادی هر کارگر هر 8 ساعت در شبانه روز 60-130

فروشگاه ها هر کارمند در روز                                               30-40                          

آرایشگاه های مردانه هر صندلی در روز                                   150-250

آرایشگاه های زنانه هر صندلی در روز                                     400-600

کارواش هر اتوموبیل                                                          200-250          

رخت شوی خانه ها هر کیلو لباس                                            30-45              

رخت شوی خانه های سلف سرویسهر مشتری هر بار شستشو                      100-150          

اردوگاه های موقت کارگری هر کارگر در شبانه روز                    100-150

رستوران های واقع در مراکز اداری و کارگری هر نفر هر وعده غذا 20-30  

ساختمانهای آموزشی

مدارس و دانشگاه های بدون استادیوم ورزشی هر محصل در روز     30-40

مدارس و دانشگاه های با استادیوم ورزشی هر محصل در روز         50-60              

مدارس و دانشگاه های شبانه روزی هر محصل در شبانه روز          250-300

کارمندان مدارس و دانشگاه ها هر کارمند در روز                         20-30

رستوران های واقع در مراکز آموزشی هر نفر هر وعده غذا                        20-30              

ساختمانهای بهداشتی و درمانی

 بیمارستان های عمومی و درمانگاه ها هر تخت در شبانه روز         300-500

بیمارستان ها و درمانگاه ها هر بیمار سرپائی و کارمند در روز         60-120

بیمارستان های خصوصی هر تخت در شبانه روز                                    500-900

مراکز تفریحی و ورزشی

اردوگاه های توریستی هر مسافر در شبانه روز                            100-200

پارک های تفریحی خارج از شهر هر نفر در شبانه روز                  15-30

پارکهای عمومی داخل شهر هر نفر در شبانه روز                                    10-15                                      

سینما و تاتر هر نفر هر سانس در روز                                      4-6                                                                  

اتو سینما ها هر اتومبیل هر سانس در شب                                 10-15

پلاژها ی ساحلیهر نفر هر بار استفاده در روز                              40-70

زمین های ورزشی با دوش و استخر هر نفر هر بار استفاده در روز   40-60  

زمین های ورزشی و استخر هر تماشاچی در روز                                    1-2

رستوران های مراکز توریستی و تفریحیهر نفر هر وعده غذا           20-30                          

مسافر خانه ها و هتل های معمولی با رستوران هر مسافر در شبانه روز150-250

هتل های لوکس با رستوران هر مسافر در شبانه روز                     250-400

متل با رستوران هر مسافر در شبانه روز                                   150-200          

رستورانهای لوکس هر نفر هر وعده غذا40-60                                                                                                 

رستورانهای معمولی هر نفر هر وعده غذا30-40                                   

آبیاری و شستشو

باغچه منازل و پارکها با چمن کاری زیاد هر متر مربع فضای سبز در روز                  7-10

باغچه منازل و پارکها با چمن کاری متوسط هر متر مربع فضای سبز در روز              5-8

باغچه منازل و پارکها با چمن کاری کم هر متر مربع فضای سبز در روز                    3-6

باغها هر متر مربع در روز2-4شستشوی خیابان و پیاده رو هر متر مربع در روز           1-1.5              

دامداری

اسب ،قاطر،گاوهر راس در شبانه روز                                      40-50                                     

شستشوی گاو هر راس هر بار شستشو                                      60-100

گوسفند و بز هر راس در شبانه روز                                         6-8

طیور(جوجه و مرغ)هر راس در شبانه روز                               0.15-0.25

تاسیسات برودتی

برج خنک کن سیستم تراکمی هر تن برودتی در هر ساعت              7-9

برج خنک کن سیستم جذبی هر تن برودتی در هر ساعت                14-18

ترمینال ها

فرودگاه ها هر مسافر در شبانه روز                                          10-15

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اسفند 1389ساعت 9:49

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

سقوط آسانسور دومین عامل مرگ در کشور

ه گزارش ایسنا، علی فرخ‌زاد در نشست خبری که در سالن جلسات سازمان نظام مهندسی استان برگزار شد، بیان کرد: سازمان نظام مهندسی با عضویت 6 هزار مهندس، اثرگذارترین نهاد غیرمردمی و تخصصی در استان قزوین است.

وی ادامه داد: این مهندسان در رشته‌های عمران، معماری، نقشه‌برداری، ترافیک، برق و شهرسازی فعالیت دارند، در پروژه‌های مختلفی نظارت دارند، البته به غیر از مهندسان 700 معمار تجربی، 2 هزار و 500 کاردان و 38 هزار استاد کار نیز با این سازمان مرتبط هستند که در آموزش این دسته نیز اقداماتی را انجام داده‌ایم.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان قزوین اضافه کرد: در مبحث 19 گانه در موضوع آسانسور نظارت زیادی نداریم که موضوع مربوطه ناشی از خلاء قانونی است.

وی تصریح کرد: آسانسور یکی از مباحثی است که بیشترین شکایت را دارد، به طوری که بعد از گازگرفتگی، آسانسور رتبه دوم را در علت مرگ دارد.

فرخ‌زاد خاطرنشان کرد: نظام مهندسی علاوه بر اقدامات برون سازمانی نظارت درونی نیز دارد که در این راستا، 270 مهندس ناظر ساختمانی عضو سازمان نظام مهندسی استان قزوین لغو عضویت شدند و پروانه فعالیت آنها باطل شده و اجازه فعالیت در این استان را ندارند.

وی توضیح داد: اغلب این افراد شرط اقامت در استان را نداشته و حتی برخی در خارج از کشور حضور داشته و مهر خود را به افراد دیگری داده بودند که تخلف بارز بود که با همه این موارد برخورد شد، ولی موضوعی که در این میان مطرح است حضور این افراد لغو امتیاز شده در استان‌های دیگر است که به راحتی به آنها مجوز داده می‌شود.

وی به موضوع پرونده پلیس و درگیری آنها با پلیس ساختمان اشاره کرد و گفت: در خصوص متراژ زمین تصرفی پلیس استان اختلاف وجود دارد، همچنین در خصوص میزان و حق زمینی که باید به شهر داده شود مباحثی وجود دارد که موضوع به کمیسیون ماده پنج رفته است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

روش تعیین میزان مصرف آب برج خنک کن


جهت تعیین میزان مصرف آب برج خنک کن روش های مختلفی وجود دارد که در زیر یکی از روش ها ارایه شده است .
همانطور که می دانید در برج خنک کن با بخار شدن بخشی از آب در جریان سیرکوله برج ،بقیه آب خنک می گردد و میزان مصرف آب تقریبا با این میزان بخار شدن آب برابر می باشد .

برای تبخیر شدن ا گالن آب حدود 8700BTU گرما لازم است به عبارت دیگر با تبخیر ا گالن آب حدود 8700BTU گرما از برج دفع می شود .حال فرض کنید ظرفیت برج خنک کن 100 تن تبرید می باشد(توجه نمایید باید ظرفیت واقعی برج که از روی ظرفیت واقعی چیلر و میزان گرمای ناشی از کار کمپرسور و دبی مورد نیاز کندانسور می باشد را لحاظ کنید)

100*12000=1200000BTU/hr

با تقسیم این عدد بر 8700 میزان مصرف آب در ساعت 138 گالن یعنی حدود 525 لیتر خواهد بود .البته این عدد با لحاظ نمودن راندمان تبخیر 100 درصد برای برج می باشد که در عمل راندمان برج ها حدود 60 الی 80 درصد می باشد و همچنین فرض شده است قطره گیرهای برج به خوبی عمل می کنند و از هدر رفتن آب به صورت قطرات آب جلوگیری می شود .

پیرینه

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

مضرات استفاده از پکیج

متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل این که اطلاع رسانی دقیقی در خصوص مضرات استفاده از پکیج های داخل منازل نشده است خانوارهای ایرانی تمایل بیشتری به استفاده از پکیج های گازی در منازل خود دارند این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ضوابط و شرایط خاصی را برای استفاده از پکیج در ساختمان تدوین کرده اند.
ابوالفضل جان فدا كارشناس ارشد انرژی با بیان این مطلب در گفت و گو با ایلنا ادامه داد: درهمین راستا نباید سوء استفاده برخی از انبوه سازان را نادیده گرفت چرا که استفاده از پکیج موجب می شود که برخی هزینه های ساخت منازل کاهش یابد.

این عضو سازمان نظام مهندسی استفاده از موتورخانه درمنازل را بهترین گزینه گرمایشی خواند و در مورد مضرات استفاده از پکیج‌های داخل منازل تصریح کرد: پکیج خطرات جانبی فراوانی دارد که تاکنون به انها اشاره ای نشده است و می توان گفت این سیستم نیز همانند بخاری نفتی و گازی خطرناک است.
این کارشناس انرژی افزود: با توجه به این که پکیج باید در داخل ساختمان قرار بگیرد بنابراین درابتدا شعله این سیستم باید برای مشتعل شدن از اکسیژن موجود در داخل ساختمان استفاده شود و در مدت زمان طولانی موجب فقر اکسیژن شده و در نهایت باعث وارد امدن خساراتی به افراد داخل منزل می شود که در نهایت موجب ایجادبیماری‌های روحی و جسمی خواهد شد.
جان فدا با ذکر مثالی از زلزله به وقوع پیوسته در شهر تبریز تصریح کرد: چندی پیش درشهر تبریز زلزله ای امد که 3 ریشتر بیش نبود و خسارت جانی به همراه نداشت اما تنها پس از یک روز مرگ مشکوک یک خانواده گزارش شد که در بررسی‌های به عمل امده مشخص شد که خانواده از پکیج استفاده می کردند و پس از وقوع زلزله لوله دودکش پکیج از محل خود خارج شده و موجب نشت گاز مونوکسید کربن در ساختمان و فقر اکسیژن شده بود.
این کارشناس همچینن در مورد سایر مضرات این سیستم ادامه داد:هرچند که گاز مونوکسید کربن سمی و خطرناک هستند اما گازهای دیگری هم از سیستم پکیج خارج می شود که در بلند مدت و مثلا 7 سال موجب سرطان های مختلف و اختلالات عصبی می‌شود.
جان فدا همچنین به میزان مصرف انرژی پکیج و موتورخانه اشاره کرد وگفت: بعد از هدفمند کردن یارانه ها میزان مصرف انرژی در منازل از اهمیت بسیاری برخوردار شده است که در این راستا بسی خارج می شود که در بلند مدت و مثلا 7 سال موجب سرطان های مختلف و اختلالات عصبی می شود.
جان فدا همچنین به میزان مصرف انرژی پکیج و موتورخانه اشاره کرد و گفت: بعد از هدفمند کردن یارانه ها میزان مصرف انرژی در منازل از اهمیت بسیاری برخوردار شده است که در این راستا بسیاری از خانوارهای ایرانی برای به دست اوردن استقلال مصرفی خودسعی کرده اند از پکیج استفاده کنند و سیستم گازی مستقلی انتخاب کرده اند.

جان فدا افزود: این در حالی است که پکیج ها نزدیک به 2 برابر سیستم حرارت مرکزی گاز مصرف می کند، به گونه ای که اگر هر پکیج برای هر متر مربع 3 مترمعکب گاز مصرف کند موتورخانه نصف این میزان نیاز به گاز دارد و گرمای بهتری هم تولید خواهد کرد اما به دلیل استقلال طلبی ساکنین منازل از این سیستم استفاده نیم شود.
این کارشناس انرژی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم از منظر خدمات و سرویس دهی هم در نظر بگیریم تمام تجهیزات مورد نیاز موتورخانه داخلی سازی شده و با قیمت مناسبی در اختیار خانواده ها قرار می گیرد در حالی که پکیج کاملا وارداتی است و هزینه های خدمات و تعمیر ان بسیار زیاد است. به گفته وی، عمرمفید یک پکیج تنها 5 سال است و عمر مفید موتورخانه حداقل سی سال است. لازم به ذکر است که روش های نوین در موتورخانه می تواند باعث صرفه جویی های بیشتری شود که یکی از این روش ها سیستم هوشمند موتورخانه است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

هشدار کارشناسان درباره افزایش مرگ خاموش با استفاده از پکیج های حرارتی

مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک درنخستین سمینار بهره وری انرژی درساختمان، با اشاره به اینکه موضوع انرژی مسئله روز در تمام دنیاست گفت: نگاهی به ساختمان‌های کنونی نشان می‌دهد که باید به موضوع انرژی درنوع ساختمان سازیهای ایران توجه بیشتری داشت.

به گزارش ایلنا، رئیس اتحادیه املاک ایران ادامه داد: هدر رفت بیش از انداره انرژی در ساختمان‌ها با تبلیغ درصنعت ساختمان قابل حل است و در این راستا باید از مشاوران املاک خواست تا به مردم و مهندسان و سازندگان ساختمان خط فکری درست بدهند.
خسروی تاکید کرد: اهمیت میزان مصرف انرژی و استفاده از سیستم حرارت مرکزی در ساختمان‌ها باید توسط مشاوران املاک به خریداران توضیح داده شود و باید در نظر داشت تا زمانی که این موارد توسط افرادی که به مردم سرویس خرید و اجاره ساختمان می‌دهند به تصویرکشیده نشود، این راهکار‌ها بصورت جدی بکار گرفته نمی‌شوند.
وی با تاکید بر اهمیت این موضوع از مشاوران املاک خواست تا با مشاوره درست به خریداران، مانع از ساخت ساختمان‌هایی شوند که در آن‌ها پرت انرژی بالایی وجود داشته و نیز مرگ خاموش در آن‌ها بر اثر استفاده نادرست از سیستم‌های گرمایشی مستقل ایجاد می‌شود و به همین خاطر مشاورین املاک رسالتی دارند تا سازندگان را مجبور به رعایت استانداردهای این حوزه كنند.
رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک، از مسوولانی که کار مشاوران املاک را جدی گرفته‌اند تشکر کرد و گفت: افتتاح دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه املاک و نهادینه کردن کار داوری در معاملات املاک از اقدامات مهمی بوده است که در این دوره عملیاتی شده است.
وی همچنین خبر داد: با پیش بینی داوری در معاملات مسکن از این پس با همکاری وکلا و قضات بازنشسته، تمام خریداران می‌توانند داور مربوطه خود را داشته باشند تا مانع بروز اختلاف در معاملات مسکن شوند.
وی ادامه داد: همچنین به تازگی در اتحادیه املاک کشوری تصمیم گرفته شده است تا برای سهولت فعالیت‌ها کلیه مکاتبات و کارهای مشاوران امکلاک با این اتحادیه به پست سپرده شود تا فعالیت‌ها آسان‌تر و سریع‌تر انجام گردد.

اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان‌ها؛ ازسال ۹۲

درادامه این سمینار هم مهندﺱ ﺷﻴﺮﺯﺍﺩ ﺣﺴﻦ بیگی ﺩﺑﻴﺮ ﻛﻤﻴﺘﻪ ﺍﻧﺮژﻱ ﺩﺭ ﻣﻮﺳﺴﻪ ﻣﻠﻲﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺩ ﻭ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﺻﻨﻌﺘﻲدر سخنانی با اشاره به اهمیت استانداردهای ساختمانی در ایران، گفت: برخی از استانداردهای موجود به عملکرد لوازم خانگی باز می‌گردد اما مهم‌ترین استانداردهای مرتبط به ساختمان‌های ایران، برچسب انرژی ساختمان است که با همکاری وزارت نیرو و وزارت نفت نهایی شده است.

 کار‌شناس ارشد پژوهشگاه استاندارد ادامه داد: ۲ استاندارد مهم معیار مصرف در ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی تدوین شده است که از سال ۱۳۹۲ در بخش مسکن ایران اعمال و اجرایی خواهد شد.

وی درتشریح این استاندارد‌ها افزود: در قالب این استاندارد‌ها برای ساختمان‌های موجود و ساختمان‌های درحال ساخت محدوده مصرف تعیین شده است و محدوده مجاز مصرف برای آن‌ها تعریف خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت اجرای مناسب این استاندارد‌ها از سال آینده توضیح داد: اجرای طرح برچسب انرژی ساختمان‌ها کار بزرگ و سختی است که نیازمند آموزش و بستر سازی پیش از اجراست که در این خصوص باید از همکاری مشاوران املاک استفاده مناسبی کرد.

کاهش هزینه‌های گاز با نصب سیستم هوشمند موتورخانه

ابوالفضل جان فدا، کار‌شناس مکانیک و طراح سیستم هوشمند موتورخانه در سمینار بهره وری انرژی در ساختمان بر ترویج فرهنگ استفاده از سیستم حرارت مرکزی به جای پکیج توسط مشاورین املاک تاکید کرد و گفت: استفاده از این نوع سیستم‌ها می‌تواند باعث بالا بردن راندمان موتورخانه و همچنین پایین آوردن میزان مصرف سوخت ساختمان شود.

وی با اشاره به معایب پکیج‌ها افزود: در چند سال اخیر روش‌هایی در جهت به روز رسانی عملکرد موتورخانه‌های مرکزی طراحی شده است که منجر به کاهش مصرف سوخت و گاز می‌شود. بکارگیری سیستم‌های هوشمند موتورخانه می‌تواند در مقایسه با روش‌های مختلف بهینه سازی هزینه بسیار پایین تری داشته باشد که اجرای این روش نیازمندهیچ گونه تخریبی نیست.
این کار‌شناس مکانیک و تاسیسات در ادامه با اشاره به نصب سیستم هوشمند موتورخانه تصریح کرد: در صورت نصب این سامانه مبالغ قبوض گاز بین ۲۰ تا ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

هشدار برای مرگ خاموش در نتیجه استفاده از پکیج‌ها

آقابیگی عضو خانه تاسیسات ایران هم در این سمینار با تاکید بر اینکه هم اکنون در ۸۰ درصد آپارتمان‌های تهران، آب مورد استفاده در سیستم‌های گرمایشی دارای سختی بیش از استاندارد لازم است گفت: آب تهرانPPM۲۲۵ سختی دارد که این بالا بودن سختی آب، در سیستم‌های گرمایشی باعث اختلال شده و راندمان و بازدهی سیستم‌های گرمایشی را کاهش می‌دهد که در نتیجه منجر به مصرف سوخت بیشتر در ساختمان‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: این مشکل به سادگی و با نصب «سختی گیر» قابل رفع است اما به دلیل اینکه هم اکنون انتخاب تجهیزات در سیستم‌های گرمایشی بدون کار‌شناسی لازم انجام می‌شود و متاسفانه اصول نگهداری و تعمیرات موتورخانه‌ها در کشور صحیح نیست این مشکلات ادامه دارد.
وی تاکید کرد: در حالی که استفاده از پکیج در آپارتمان‌های با کمتر از زیربنای ۶۰ متر ممنوع است، هم اکنون دیده می‌شود که این اتفاق رخ می‌دهد و منجر به مرگ خاموش ساکنان آپارتمان‌های کوچک می‌شود.
این عضو خانه تاسیسات توضیح داد: دربند ۳ مبحث ۱۷ مقررات ساختمان تاکید شده که اگر ساختمان هوا بندی شد و پکیچ هم وجود داشت باید حتما دریچه هوا برای پکیج وجود داشته باشد که این به معنای ایجاد مشکل و سیستم غلط است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه نباید سیستم پکیج را طرد کرد گفت: استفاده از پکیج در جایی مناسب است که دریچه هوا تازه وجود داشته و خوابگاه هم در آن فضا قرار نداشته باشد، در غیر این صورت استفاده از پکیج در ساختمان‌های کوچک، بدون دریچه هوا باعث مرگ خاموش خواهد شد، که خود این کار به دلیل ورود هواس سرد به ساختمان باعث پرت انرژی در ساختمان می‌شود.

خطر استفاده از بخاری و شومینه در آپارتمان‌های کوچک

در ادامه مدنی، کار‌شناس ایمنی شرکت ملی گاز ایران هم در این سمینار با ارائه مدارک تصویری از دلایل حوادث گاز گرفتگی در ساختمان‌های ایران به مردم و مشاوران املاک هشدار داد: باید اصول ایمنی در ساخت و ساز‌های ساختمان‌های ایرانی رعایت شود و به جای استفاده از شومینه، بخاری و یا پکیج‌های حرارتی در ساختمان‌های ایرانسیستم موتورخانه مرکزی را توسعه داد.
وی در مرور وقایع این حوزه گفت: بسیاری از حوادث به این دلیل رخ داده است که منازل به دلیل مشکلات ساختاری گرمایشی گرم نمی‌شوند و ساکنان آن آپارتمان دست به رفتارهای خطرناک برای گرم کردن منازل می‌زنند.
وی تاکید کرد: بازدهی گرمایشی شومینه‌ها بسیار پایین است و با توجه به اینکه در اتاق‌های کوچک هم اجازه نصب بخاری داده نمی‌شود، باید از سیستم موتورخانه مرکزی در منازل کوچک استفاده کرد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

گازرسانی

قابل توجه مهندسان معماری و سازه و برق...
قبل از طراحی دقت کنید حتما با مهندس مکانیک در خصوص گرمایش ساختمان و تهیه مقدمات معماری و سازه ای آن مشورت کنید
مثلا اگر برای ساختمانی قرار است از سیستم لوله کشی گاز جهت گرمایش استفاده شود قبلا دود کش ها با قطر مناسب و با مصالح بنایی در مکانهای مناسب ساختمان پیش بینی گردد.
یا در مورد ساختمان های عمومی نمی توان انشعاب بخاری داد و باید از سیستم گرمایش مرکزی استفاه کرد و دوکش ها ی مناسب را برای آن تعبیه نمود.
یکی از مشکلات گازرسانی ساختمان های مسکونی عدم پیش بینی دودکش های مناسب برای ساختمان می باشد، که منجر به عبور دادن لوله های دودکش از روی نمای دیواز و کریه المنظر شدن نمای ساختمان است .
چه اشکالی دارد که دودکش اضافه در ساختمان پیش بینی گردد؟ تا در صورت قطع برق و گاز ساکنان ساختمان بتوانند از بخاری نفتی استفاده کنند؟

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

سپتیک تانک چیست؟


سپتیک تانک یک راه ساده،موثر و البته کم هزینه برای تصفیه اولیه فاضلاب خانگی و مجتمع های مسکونی است که دارای یک مخزن بتنی بزرگ و دو لوله ی ورودی و خروجی است شکل ساخت لوله های سپتیک تانک به گونه ای است که امکان خروج ذرات جامد و معلق را به حداقل می رساند سپتیک تانک دقیقاً در زیر سطح زمین قرار می گیرد .

نحوه ی عملکرد سپتیک تانک:

محتویات فاضلاب از طریق لوله های ورودی وارد مخزن بتنی می شود و این فاضلاب پس از ورود به مخزن به سه حالت جامد،مایع و گاز تقسیم می شوند.لایه ی زیرین یا همان ته نشین شده لجن ها هستند لایه دیگر ذرات معلق هستند که سبک ترند و شامل روغن و چربیها و صابونها و دیگر پساب های ناشی از استحمام اند. اولین مرحله فرآیند تسویه همان ته نشینی جامدات است به دلیل عدم وجود اکسیژن در مخزن سپتیک تانک باکتری های آنائروبیک شروع به فعالیت می کنند و املاح موجود را به نمک های آلی و گازهایی چون هیدروژن و متان تبدیل می کنند برای جلوگیری از بوی بد ناشی از این پساب ها روی مخزن سپتیک تانک درپوشی می گذارند هر چند سال یک بار باید قسمتی از لجن های آن را با پمپ کردن از سپتیک تانک خارج نمود . با ته نشینی لجن فقط مایع فاضلاب باقی می ماند که تا حدود ٧٠ درصد مواد آلی آن حذف شده اند همزمان و متناوب با تجزیه لجن در مخزن بتنی گاز تولید می شود که به صورت حبابهای ریز به سوی سطح مایع صعود می نماید. گازهای مزبور در حین برخورد به فاضلاب وارده مولکولهای گاز را با موجودات ریز که عامل اصلی عملیات تجزیه اند جذب می کنند. ذرات مزبور در سطح مایع تجمع یافته و به تدریج آن را سنگین و ضخیم می کند تا آنجا که کف مذکور در اثر افزایش وزن اندکی زیر سطح مایع قرار می گیرد. گسترش لایه های شناور گاهی به میزانی است که سطح زیرین آن حتی تا درون فاضلاب اصلی نیز ادامه می یابد. پیدایش این وضع معمولاً همزمان با افزایش لجن در کف مخزن است و نتیجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر کوچک می شود که فرصت کافی برای ته نشین شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخلیه شده باقی نمی ماند و در نتیجه در پساب مخزن بتنی مقدار قابل توجهی مواد شناور مشاهده خواهد شد. اشکال مزبور را می توان با تخلیه و تنظیف منظم مخزن بتنی مرتفع کرد.
در حقیقت و با توجه به تعاریف فوق، سپتیک تانک حوض ته نشینی ساده ایست که در آن فاضلاب با سرعتی کم و بطور مداوم در جریان است لذا مواد معلق ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم میشود، و در نتیجه تبدیل به مواد آبکی و گازی شکل می گردد و از حوض خارج می شود لذا از مقدار لجنی که باید تخلیه شود کاسته می شود،بطوریکه تخلیه لجن حداکثر یک بار درسال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند.
نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از آن خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک می شود. پساب های باقیمانده از این فعل و انفعالات به صورت پساب هایی در می آیند که برای محیط زیست بسیار مضر و عامل بیماری های خطرناکی هستند بنابرین هرگز نباید این پساب ها مستقیماً جذب آب های زیر زمینی و منابع آب جاری شوند از این رو باید این مایع از مخزن بتنی خارج شده و وارد حوضچه های کلر زنی و بعد از آن دفع گردد.

انواع سپتیک تانک:

مخازن سپتیک تانک به صورت سپتیک تانک بتنی، آجری و سپتیک تانک پلی اتیلنی ساخته می شود.

مخزن بتنی و انواع آن:

مخزن بتنی میتواند برای هرچیزی از جمله مخزن زیرزمینی آب باران تا زیرزمینهای شراب، پناهگاه های آتش و ذخایر شیمیایی استفاده شود و هم چنین یکی دیگر از موارد کاربرد مخزن بتنی در سپتیک تانک می باشد.
مخزن بتنی به دو صورت مخزن بتنی پیش ساخته و مخزن بتنی غیر آماده موجود است.

مهمترین مزایای این سپتیک تانک‌ها عبارتند از :

  • استحکام خیلی زیاد و امکان پوشاندن و عبور از روی آنها
  • قیمت بسیار کمتر و مقرون به صرفگی
  • امکان ساختن سپتیک تانک‌ غیر آماده در ابعاد و ظرفیت مورد نظر
همچنین تانک‌های پیش ساخته بتنی به صورت مخازن چهار تا ده مترمکعب و به شکل استوانه عمودی ساخته می‌شوند. این درحالی است که سپتیک تانک‌ های بتنی غیر آماده را می‌توان در هرشکل و ظرفیت دلخواه طراحی و اجرا کرد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

نقشه برداری و تهیه پلان و پروفیل مسیر انتقال

1- مقدمه

      پس از تثبیت محور خط بر روی زمین و انعکاس آن در نقشه های موجود ، اکیپ نقشه بردار عملیات نقشه برداری را در طول مسیر خط آغاز می نمایند . این عملیات که جهت تعیین محل دقیق نقاط زاویه و اندازه گیری طول سکشن ها و در نهایت ارائه نقشه های پلان و پروفیل مسیر صورت می گیرد بایستی از استاندارد مناسبی برخوردار باشد تا بتوان از نقشه های تهیه شده در امر اجرای پروژه های خطوط انتقال با اطمینان خاطر استفاده نمود .

       توسعه بسیار سریع علوم نقشه برداری شامل نقشه برداری زمین ، فتوگرامتری ، کارتوگرافی ، ژئودزی و دورسنجی در سالهای اخیر جهان دانش را بر آن داشت تا در سیستم های اندازه گیری نقشه برداری تحولاتی جدی بعمل آورد .

      از جمله این دگرگونیها فاصله سنجی به روش نوری ، الکترومغناطیس و غیره را می توان نام برد . همچنین تحول عظیم دوره معاصر از پیشرفت تکنولوژی ماهواره ای ( سنجش از دور ) منجر به استفاده از روشها و سیستمهای مدرن فتوگرامتری گردیده و دانش نقشه برداری را چنان تحت تأثیر قرار داده که روشهای فوق و استفاده از G.P.S جهت مطالعه و تهیه نقشه های پلان و پروفیل محور خطوط انتقال نیرو و ارتباط آن با G.I.S ( سیستم اطلاعات جغرافیائی ) ، بتدریج جایگزین نقشه برداری سنتی شده و عملاً دقت و سرعت تهیه نقشه ها را فزونی داده و آثار مثبتی در رابطه با مسائل فنی و اقتصادی پروژه ها بدنبال داشته است .

2- مطالعه مجدد عبور محور خط ، عملیات نقشه برداری و پیمایش مسیر :

       پس از انتخاب نهائی محور مسیر خط انتقال و پرچم گذاری زوایا ، اکیپی متشکل از کارشناسان رشته های برق ، نقشه برداری ، زمین شناسی ، مکانیک و ساختمان جهت انعکاس مسیر روی نقشه های با مقیاس کوچک و بزرگ و عکسهای هوائی و تصاویر ماهواره ای موجود منطقه و ابلاغ آن به دستگاههای اجرائی کشور جهت ممانعت از تداخل پروژه های موجود و در دست اقدام و اطلاع صاحبان اراضی واقع در امتداد محور خط و حریم مربوطه از طریق چاپ نقشه مسیر در روزنامه ها و رفع موانع حقوقی توسط کارفرما ، به منطقه عزیمت می نمایند . آنگاه اکیپهای نقشه برداری به منظور تهیه نقشه های پلان و پروفیل ( به مقیاس طولی 2000 :1 و مقیاس ارتفاعی 500 :1 ) اقدام به نقشه برداری مسیر می نمایند .

       نقشه برداران در حین انجام عملیات نقشه برداری موظفند مواردی که قبلاً توسط اکیپهای مسیریاب در امر انتخاب نهائی مسیر در نظر گرفته شده را نیز مجدداً مورد توجه قرار داده و در صورت مشاهده موارد غیر اصولی ، مراتب را طی گزارش کتبی به مشاور طرح اطلاع دهند .

      عمده نکاتی که بایستی مورد بازبینی قرار گیرد همان مواردی است که جهت انتخاب مسیر مناسب در عملیات مسیریابی عنوان گردید .

  3- موقعیت محور مرکزی خط روی زمین و پیمایش مسیر :

       بررسی محور مرکزی خط شامل یک سری از تانژانتهای پی در پی خواهد بود که محور مرکزی حریم را به عرضی که مشاور طرح هنگام مشخص کردن مسیر تعیین می نماید در بر می گیرد . برای حصول اطمینان از اینکه تانژانتها کاملاً مستقیم هستند از روش ایستگاه گذاری دوبل استفاده خواهد شد .

      نقشه برداری محور مرکزی نباید از مسیری که مشاور تعیین کرده است انحراف داشته باشد .

       ضمناً نقطه های واقع روی خط نیز شماره گذاری خواهند شد که از شماره (1) آغاز شده و پس از پیمایش مسیر و تثبیت محور خط روی زمین و انعکاس آن در نقشه های موجود و اتصال نقاط زاویه به شبکه سراسری ، محور خط و عوارض طبیعی و انسانی واقع در مسیر خط انتقال و حریم تعیین شده تحت عملیات برداشت قرار می گیرد .

     پیمایش مسیر و اتصال آن به شبکه سراسری را می توان با استفاده از سیستمهای (Global Position System) G.P.S انجام داد .

4- استفاده از سیستم G.P.S ( تعیین مختصات نقاط از طریق ماهواره ) در نقشه برداری جهت پیمایش مسیر خط انتقال :

      نقشه برداری ماهواره ای ، یک سیستم تعیین موقعیت جهانی است و جایگزین تمامی سیستمهای تعیین موقعیت قبلی شده است . ماهواره ها در مدارهائی حول زمین به صورت هدفهای دارای موقعیت معلوم در آسمان در گردشند . گیرنده مستقر شده در روی زمین در نقطه ای نامعلوم فاصله نقطه را از تمامی ماهواره های قابل مشاهده تعیین می کند . سپس با داشتن فواصل گیرنده از تعداد سه تا چهار ماهواره یا بیشتر می توان موقعیت گیرنده را به روش ترفیع فضائی تعیین نمود . دقت تعیین موقعیت به دقت اندازه گیری فاصله نقطه از ماهواره بستگی دارد . ماهواره در حین حرکت در فضا دو علامت حامل سیگنال ارسال می نماید ( موج L1 و موج L2 ) که دارای دو فرکانس مختلف هستند . گیرنده G.P.S دو فرکانسه امواج L1 و L2 را دریافت و سپس موقعیت دقیق نقطه مشخص می شود .

      سیستم G.P.S در رابطه با تهیه مختصات نقاط عکس جهت مثلث بندی عکسهای هوائی و یا تصاویر ماهواره ای در فتوگرامتری و تعیین دقیق موقعیت نقاط ژئودزی و نقاط شبکه اصلی در پروژه های سدسازی و تعیین مختصات نقاط شکست خطوط انتقال نیرو در ابعاد وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد .

5- G.I.S چیست ؟

       (G.P.S) که مخفف Geographical Information System است ، از نظر مفهومی به معنی ترکیب اطلاعات جغرافیایی و آماری مربوط به یک مکان خاص که امکان ملاحظه بانکهای اطلاعاتی گوناگون را از نظر کیفیت و کمیت در کنار یکدیگر و در ارتباط با هم به برنامه ریزان می دهد ، می باشد . بنابراین ورودی سیستم مذکور اطلاعات آماری و نقشه های تفکیکی یک منطقه خاص و خروجی آن عمدتاً نقشه هایی است که اطلاعات آماری را نیز در کنار خود دارد . منظور از نقشه های تفکیکی ورودی سیستم ، لایه های گوناگون نقشه محل است . مثلاً در یک لایه وضعیت ظاهری زمین ، در یک لایه نقشه های خطوط انتقال و پستها و نیروگاه ها و لایه ای دیگر تأسیسات آب و غیره تهیه می شود . همانند اکثر سیستم های کامپیوتری ، یکی از مهمترین خواص (G.I.S) این است که می توان یک یا چند پارامتر را تغییر داد و بلافاصله تأثیر آن را در سایر قسمتها ملاحظه کرد . بنابراین نتایج هر برنامه ریزی را می توان قبل از اجرا تا حدود قابل اطمینان مشاهده نمود و حالت بهینه را برای هر تغییر انتخاب نمود . داشتن اطلاعات کافی ، صحیح و به روز ، از ویژگیهای مهم برای مدیریت بوده و امروزه هر مدیری در بخش کاری خود نیاز به بکارگیری ابزارهای جمع آوری و نگهداری و بهنگام نمودن اطلاعات یعنی وسائل کسب اطلاع و بانکهای اطلاعاتی را احساس می نماید . امروزه کاربرد (G.I.S) در سراسر کشور بعنوان یک وسیله اطلاعاتی ، مورد توجه مسئولین در ارگانهای اجرایی کشور قرار گرفته که وزارت نیرو مسلماً از استفاده کنندگان مهم آن خواهد بود . (G.I.S) می تواند برای مراحل طراحی بعنوان نقشه های متوسط مقیاس نیز بکار رود . همچنین در نگهداری تجهیزات صنعت برق و منابع انرژی که امکان بهره برداری از آنها وجود دارد مانند نیروگاهها ، خطوط انتقال نیرو ، شبکه های فشار قوی و شبکه های شهری نیز مفید خواهد بود .

6- عملیات نقشه برداری جهت برداشت جزئیات :

      این عملیات شامل برداشت عوارض از نظر مسطحاتی و ارتفاعی در طرفین محور بعرض خواسته شده ( معمولاً 50 متر از محور ) بین هر دو ایستگاه نقشه برداری می باشد .

7- دقت ارتفاعی و مسطحاتی و خارج از محوری :

       با توجه به مقیاس 500 :1 ارتفاعی و 2000 :1 طولی و همچنین خطای گرافیک 2/0 میلیمتری می توان میزان دقت کار در عملیات نقشه برداری خط انتقال و همچنین وسایل لازم برای انجام کار را مشخص نمود .

8- نصب علائم بتنی دائم :

      گروه نقشه برداری علائمی بتنی در طول محور مرکزی خط و به فواصل هر یک تا 5/1 کیلومتر نصب می نماید . بعلاوه در نقاط زاویه نیز بتن های دائمی با میخ های راهنما نصب خواهد کرد . روی این بتن ها اطلاعات لازم حک می شود . گروه نقشه بردار آماری از محل تمام بتن های دائمی برای کارشناسان پروژه تهیه خواهد کرد . محل تمام این بتن ها بر روی اوراق پلان و پروفیل تعیین خواهد شد و جهت دسترسی به محل بتن ها و یا احیاء مجدد آن ، اوراق کارت شناسائی مصور تهیه خواهد گردید .

9- اوراق پلان و پروفیل (Plan and Profile) :

       گروه نقشه برداران باید مجموعه کاملی از اوراق پلان و پروفیل حاصل از اندازه گیریهای بعمل آمده را روی اوراق شفاف ( کالک میلیمتری ) با اندازه های یکسان ( یا کاغذهای « کرونافلکس » یا مشابه آن ) ارائه دهند .

       در مقیاس افقی باید هر یک سانتیمتر معادل 20 متر و در مقیاس عمودی هر یک سانتیمتر معادل 5 متر منظور گردد ( مگر اینکه قبلاً به صورت دیگری تعیین شوند ) . باید پروفیل را در بالای پلان رسم نمود . هر یک از اوراق پلان و پروفیل باید اطلاعات مربوط به 4 کیلومتر از محور مرکزی را در برگیرنده و طرف چپ و راست هر یک از اوراق باید 200 متر پوشش پلان و پروفیل داشته باشد که بوسیله یک خط برش مشخص می شود . غیر از پروفیل خط مرکزی باید یک پروفیل چپ و یک پروفیل راست به موازات خط مرکزی تعیین گردد که فاصله هر یک از محور مرکزی 15 متر می باشد .

       ایستگاهها و نقاط ارتفاعی سرشکن شده و نقاط کنترل محور مرکزی باید در پلان و پروفیل نشان داده شوند . باید پروفیل های کناری ( ساید پروفیل ) را روی همان اوراق پروفیل که پروفیل مرکزی ثبت شده است مشخص نمود اما پروفیل سمت چپ مسیر بوسیله خط چین ( - - - - ) و پروفیل سمت راست به صورت خطوط نقطه چین ( ...... ) مشخص گردد و حروف R , L روی هر کدام نوشته شود .

       تمام نیم رخها و پدیده های مسطحاتی در روی پلان و پروفیل بایستی با دقت رسم گردند . باید پروفیل ها را از روی اطلاعات برداشت شده که نشان دهنده پستی و بلندی و شکافها می باشد تعیین نمود . بعلاوه نقاط ارتفاعی برداشت شده نباید بیش از 50 متر از هم فاصله داشته باشند . در نقاط زاویه امتداد زاویه بوسیله یک خط پهن جهت دار در پلان ترسیم و زاویه انحراف و نام ایستگاه روی آن نوشته می شود . محور مرکزی روی قسمت پلان باید مشخص گردد بطوری که هر عارضه موجود در محور مرکزی پلان را بتوان با تصویر قائم نقطه مشابه آن در پروفیل نشان داد .

      تمام اطلاعات حاصله از نقشه برداری باید روی پلان و پروفیل منعکس گردد . این اطلاعات باید شامل اطلاعات لازم جهت رسم محور مرکزی ، نقاط برداشت ، عوارض ، خطوط ، املاک ، جاده های موجود در حوالی مسیر با ذکر مبداء و مقصد ، وضعیت توپوگرافی و تمام خصوصیات تعیین شده و برداشت شده باشد .

      چنانچه نقاطی دارای مختصات باشد در آن صورت باید آنها را هم ترسیم نمود . تمام گوشه های عوارض چه آنها که موجودند و چه آنها که فقط اثرشان روی زمین باقیمانده باید نشان داده شوند . نقاط برخورد محور مرکزی با گوشه املاک و باغها و نهرها و غیره باید مشخص شوند . حریم مالکیت در صورت امکان مشخص گردد . عبور از جاده ها ، خطوط راه آهن ، خطوط نیرو و خطوط تلفن ، لوله ها ( چه زیرزمینی و چه روزمینی ) ، نرده ها ، نهرها ، طرح ها و ساختمان های موجود و یا اثرهای آنها باید مشخص گردد .

       پدیده ی توپوگرافی ، بررسیهای علامت گذاری شده روی زمین ( اثر نقشه برداری با پیمایش با نقاط مثلث بندی در روی زمین ) اتصالات حدود املاک به یکدیگر باید از طریق اشل و نقاله یا وسایلی از این قبیل رسم گردند .

       تمام ساختمانها ، اطلاعات و سایر پدیده های فیزیکی دیگر که تا حدود 50 متری محور مرکزی خط هستند باید نشان داده شوند .

       هر وضعی که بر محلهای احتمالی نصب برجها تعمیرات و نگهداری خط و بهره برداری و بطور کلی عملکرد خط تأثیر می گذارند باید نشان داده شود .

        عبور خطوط نیرو و تلفن باید روی پروفیل رسم شده و ارتفاع کوتاه ترین و بلندترین سیم در محل تقاطع با محور مرکزی و همچنین طول خط ، ولتاژ خط ، نوع سیم و نام خطوط ذکر گردد .

       ارتفاع بلندترین محل خط آهن را باید در نقطه عبور خط آهن نشان داد . برای نهرها و رودخانه ها بایستی حد و مرز آبها ، ارتفاع سطح آب و عمق آب به همراه تاریخ قرائت ارتفاع مشخص گردد . چنانچه محدودیت هایی از نظر منطقه سیلابها وجود داشته باشد باید نشان داده شود .

       خطوط تقسیمات محلی و محدوده شهرها و روستاها همگی باید مشخص شوند . طبیعت خاک دایر یا بایر آبیاری شده یا نشده و نوع محصولات درختی و یا زمینی باید مشخص شوند .

       رسم پلان و پروفیل خط انتقال شبیه رسم پروفیل طولی جاده و کانال و غیره است با چند تغییر جزئی که ما اجمالاً به شرح آن می پردازیم :

9-1- مقیاس (Scale)  :

       مقیاس ارتفاعی معمولاً 500 : 1 و مقیاس طولی 2000 : 1 می باشد .

9-2- ارتفاع (Elevation) :

       سطر اول زیر پروفیل نقاط نوشته می شود .

9-3- فاصله (Distance) :

     سطر دوم زیر پروفیل فواصل بین ایستگاهها نوشته می شود ( برحسب متر ) .

9-4- شماره ایستگاه (NO. of Station) :

     در سطر سوم زیر پروفیل اسامی ایستگاهها نوشته می شود .

9-5- کیلومتر نقاط (KM. of Points) :

       سطر چهارم زیر پروفیل کیلومتر نقاط تا رقم سانتیمتر نوشته می شود .

9-6- پلان مسیر (Plan) :

       سطر ششم زیر پروفیل ، پلان مسیر بعرض 50 متر از طرفین محور کشیده می شود .

      باید توجه داشت پلان مسیر در زوایا با یک منطقه فاصله به طول یکصد متر مشخص شده و جهت زاویه بوسیله فلشی روی پلان مشخص می شود و مقدار زاویه مسیر روی آن نوشته خواهد شد .

      به هنگام رسم پروفیل باید کلیه عوارض ارتفاعی که در محور خط قرار گرفته و ارتفاع آنها نیز در عملیات زمینی اندازه گیری شده روی خط زمین با توجه به مقیاس ارتفاعی مشخص نمود . همچنین عوارض مسطحاتی مثل جاده ها ، رودخانه ها و نهرها روی خط زمین باید مشخص شوند .

10- برنامه کامپیوتری رسم پلان و پروفیل مسیر خط و اسپاتینگ :

    پس از عملیات نقشه برداری و برداشت کلیه ی اطلاعات و مشخصات عوارض موجود در محور مرکزی و همچنین باند مورد نیاز عبور خط ، این اطلاعات بعنوان ورودی برنامه کامپیوتری رسم پلان و پروفیل کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته و در خروجی کلیه نقشه های کامپیوتری پلان و پروفیل مسیر خط توسط پرینتر یا پلاتر ترسیم می گردد .

       یادآوری می گردد که این نقشه ها برای اسپاتینگ (برجگذاری) بدو صورت دستی و یا کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفته و حاصل آن نقشه های پلان و پروفیل اسپاتینگ شده مسیر خط می باشد .

11- فتوگرامتری :

      نقشه برداری امروزه دارای بخشهای گوناگونی از جمله فتوگرامتری می باشد که تقریباً خود بعنوان یک فن مطرح شده است .

       چنانچه تکنولوژی این امکان را در اختیارمان بگذارد که در مدت کوتاهی از زمان ابلاغ پروژه به مشاور طرح تا مرحله طراحی و تهیه لیست مصالح ، آلترناتیوهای مختلف استقرار پروژه را با حداقل مراجعه به زمین در دفتر بررسی نمائیم و فنی ترین و اقتصادی ترین وضعیت مطلوب را انتخاب نموده و متعاقب آن اطلاعات نقشه برداری شکل زمین در قالب نقشه های پلان و پروفیل و یا از طریق ذخیره نمودن اطلاعات در کامپیوتر و یا روی دیسکتها در اختیار کارشناسان پروژه قرار گرفته و به موقع لیست مصالح مورد نیاز به بازار جهانی عرضه گردد به لحاظ اقتصادی گام بسیار مؤثری برداشته شده است .

       با بهره مندی از تکنیک فتوگرامتری به موازات استفاده از تجهیزات فوق مجهز به سیستمی خواهیم شد که مطالعات فاز یک پروژه ها بسیار دقیقتر انجام پذیرد و زمان عملیات نقشه برداری زمین نیز به حداقل برسد . استفاده از فتوگرامتری نسبت به روشهای معمولی نقشه برداری در کاهش هزینه پروژه و هزینه های نگهداری و تعمیرات پروژه ها و بویژه پروژه های خطوط انتقال نیرو بسیار مؤثر واقع خواهد شد .

       تکنیک فتوگرامتری این امکان را در دسترس قرار می دهد که سطوح عکسهای هوائی و زمینی با اطلاعات مختصر نقشه برداری زمینی ، در دستگاه تبدیل به نقشه گردد و یا به صورت عددی در داخل حافظه کامپیوتر ذخیره شده و سپس امکان استخراج نقشه های پلان و پروفیل و یا توپوگرافی برای محل نیروگاهها و پست های فشار قوی و خطوط انتقال در مقاطع مختلف و در مدت زمانی کوتاه عملی باشد . برای نمونه چنانچه با استفاده از فتوگرامتری در انتخاب مسیر یک پروژه خط انتقال بطول 150 کیلومتر ، حدود 2 کیلومتر از مسیر با رعایت مشخصات فنی خط و ملحوظ داشتن سایر شرایط نگهداری و تعمیراتی ، کوتاه شود و با عبور محور خط از مسیرهایی که دارای حداقل شیب عرضی بوده و اختلاف پایه ها را به مینیمم برساند و از دوباره کاریهای بعدی و اعمال واریانت ممانعت بعمل آمده و متعاقب آن اطلاعات شکل زمین به صورت دیسکتو یا نقشه در اختیار کارشناسان طراحی قرار داده شود ، در هزینه پروژه ها صرفه جویی قابل ملاحظه ای حاصل خواهد شد .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدفرشیدغزنینی هاشمی  | 

مطالب قدیمی‌تر